Zużycie opon całorocznych – fakty i mity

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się opony całoroczne. Wywołuje to wśród kierowców niemałe kontrowersje, ponieważ wokół tego tematu narosło sporo mitów, które często ciężko jest odróżnić od faktów. Z pewnością rozwiązanie, jakim są opony całoroczne, ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak należy przyjrzeć się temu zagadnieniu szerzej, aby móc zdecydować, po której stronie sporu jesteśmy.

Opony całoroczne – historia zatacza koło

Jeszcze na początku historii motoryzacji nie było rozróżnienia na opony letnie i zimowe. Takie rozwiązanie pojawiło się z czasem, aby zapewniać kierowcom bezpieczeństwo i jak najwyższy komfort jazdy w każdych warunkach. Szczególnie w naszej strefie klimatycznej warunki na drogach są drastycznie różne zależnie od pory roku, stąd wymiana ogumienia wydaje się mieć logiczne uzasadnienie.

Opony całoroczne przeżywają właśnie swój renesans i coraz większa część kierowców decyduje się na takie rozwiązanie z różnych powodów. Pojawiają się oczywiście głosy, że taki rodzaj ogumienia nie jest odpowiedni, ponieważ nie jest maksymalnie dostosowany do panujących aktualnie warunków drogowych. Jak jednak jest naprawdę?

Opony sezonowe czy całoroczne?

Nie da się zaprzeczyć temu, że opony sezonowe są lepiej dopasowane do warunków drogowych, którymi charakteryzuje się dana pora roku. Nie oznacza to jednak, że opony całoroczne nie są bezpieczne, a ich gorsze dopasowanie do pogody i temperatury powoduje zagrożenie na drodze. Technologia wykorzystywana przy produkcji ogumienia jest bardzo zaawansowana. Producenci dbają o to, aby opony były bezpieczne w użytkowaniu – nawet te całoroczne.

Faktycznie był czas, w którym opony całoroczne były mniej popularne, a producenci ogumienia skupiali się na rozwiązaniach sezonowych. Wynika to z wielu kwestii, a jedną z nich są na pewno względy ekonomiczne – lepszym rozwiązaniem dla firmy jest sprzedawanie dwóch kompletów opon zamiast jednego. Jednak wiedza i technologia poszły do przodu także w dziedzinie wytwarzania mieszanek gumowych.

Fakty i mity odnoszące się do ogumienia całorocznego

Faktem jest, że stworzenie opon całorocznych jest zdecydowanie trudniejsze, niż wytworzenie zestawu sezonowego. W przypadku opon letnich i zimowych zwraca się uwagę na to, aby ich parametry były maksymalnie dopasowane do warunków panujących w odpowiedniej dla nich porze roku. Opony całoroczne jednak muszą jednocześnie być dostosowane do upałów, jak i do mrozów i śniegu.

Z tego względu opony całoroczne faktycznie mogą się szybciej zużywać w trudnych warunkach niż dedykowane dla nich opony sezonowe. Ze względu na utrudnione dopasowanie do pogody i temperatury nie są zalecane dla kierowców, którzy dużo i często jeżdżą, a szczególnie jeśli poruszają się poza drogami konwencjonalnymi, np. w terenie. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby osoby jeżdżące głównie po mieście lub sporadycznie korzystające z gorszych dróg, nie mogły stosować opon całorocznych.

Jakie opony lepiej wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, w jaki sposób eksploatowane będzie ogumienie. Osoby, które używają samochodu rzadziej lub poruszają się najczęściej po dobrze utrzymanych drogach, śmiało mogą zdecydować się na opony całoroczne bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Ponadto takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na sezonowej wymianie opon.