Menu

20.000 mil podmorskiej żeglugi - ebook

Opis

20.000 mil podmorskiej żeglugi to powieść przygodowa i fantastyczno-naukowa Juliusza Verne’a.


Jest to druga część tak zwanej szerokiej trylogii Juliusza Verne’a (Dzieci kapitana Granta, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, enigmatyczna wyspa).

W powieści opisano szczegóły życia pod wodą i technologiczne środki do tego służące (łódź podwodna „Nautilus"). Akcja rozgrywa się w roku 1866, a główne postacie to nieodgadniony kapitan Nemo, zoolog profesor Pierre Aronnax, jego służący – Conseil, harpunnik Ned Land.

Akcja zaczyna się od pościgu za nieodgadnionym stworem, uznawanym za sporego wieloryba. Profesor Aronnax i Conseil i Land biorą udział w nim na pokładzie amerykańskiej fregaty. Nautilus uszkadza jednak okręt, a Aronnax z towarzyszami wpadają do wody i dostają się na pokład Nautilusa. Na jego pokładzie odbywają podróż początkującą się od wybrzeży Japonii, przez Hawaje, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski na Morze Czerwone.

Przepływają podwodnym tunelem do Morza Śródziemnego, gdzie Nemo dostarcza pieniędzy antytureckim powstańcom. Następnie trasa wiedzie na Atlantyk, później na biegun południowy i z powrotem na Atlantyk. Na północnym Atlantyku Aronnax z towarzyszami uciekają z Nautilusa.

O sympatiach politycznych Verne’a świadczy fakt, że w kajucie kapitana znajdowały się portrety takich postaci jak: George Washington, Abraham Lincoln i Tadeusz Kościuszko. Mimo iż autor starał się w powieści przedstawiać technologie zgodne z ówczesnym stanem wiedzy, to niektóre z pomysłów jest z nią sprzecznych.

...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.