Książka jest pierwszym tomem kompleksowej publikacji zawierającej opis zasad i metod analizy sprawozdań finansowych. Publikacja, w ramach której analizie porównawczej poddane pozostały trzy główne systemy sprawozdawczości finansowej (system polski, unijny – MSSF i amerykański – US GAAP), pozostała podzielona na następujące trzy części:
- czytanie sprawozdań (tom 1),
- ocena sprawozdań (tom 2),
- ocena wiarygodności sprawozdań (tom 3).
W niniejszym tomie detalowo omówiono konstrukcję sprawozdań finansowych, przez wyszczególnionie części składających się na poszczególne pozycje sprawozdawcze. W publikacji uwzględnione zostały pokaźne zmiany, jakie wprowadzono nowym MSR 1 w odniesieniu do zasad prezentacji sprawozdań finansowych (polegające przeważnie na zastąpieniu rachunku zysków i strat sprawozdaniem z całkowitych dochodów, z jednoczesnym zwiększeniem zakresu prezentowanych w owym dokumencie informacji).
Każdy rozdział, a nawet podrozdział, posiada podsumowanie w formie plastikowej tabeli wskazującej kluczowe rozbieżności występujące pomiędzy porównywanymi systemami.
Na tle innych znanych mi publikacji z tego zakresu książka podkreśla się pozytywnie, tak pod względem merytorycznym, jak i sposobem prezentacji treści. Treść opracowania jest bardzo interesująca, napisana w sposób zrozumiały, a zarazem wnikliwy i uwzględnia najnowsze regulacje prawne.
Prof. Dr hab. Wiktor Gabrusewicz, Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Publikacja adresowana jest równocześnie do praktyków – użytkowników sprawozdań finansowych (np. Analityków kredytowych, inwestorów, menedżerów), jak i do studentów kierunków ekonomicznych i biznesowych.