Menu

Dysonans

Cechy produktu

  • ISBN 9788379001842 
  • Autor Krzysztof Kogut 
  • Wydawnictwo Psychoskok 
  • Ilość stron 86 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Dysonans Krzysztofa Koguta to powieść przygodowa napisana w formie pamiętnika. Autor ukazuje w niej człowieka, jako jednostkę życia społecznego nacechowaną pewnymi jednostkowymi wartościami moralnymi. Intuicyjna natura ludzka bez przerwy miesza się tu z nabytym doświadczeniem. W świecie przepełnionym materializmem człowiek w swej pierwotnej postaci nie istnieje – zatraca się w życiu progresywnym i dąży do szybkiego wzbogacania się. Słaby jest ten, kto nie potrafi zintegrować się do rytmu życia we współczesności.

Bohater powieści jest niespójną jednostką, elementem niepasującym do reszty, o innym sposobie myślenia. Czuje, iż w swych rozważaniach jest sam i wokół nie ma nikogo podobnego do niego. Jego odosobnienie i niechęć do współczesnej najczęściejści ludzkiej, której normy zachowań grzecznościowych znacząco zniżyły swój poziom, wyraża się niemal bez przerwy w prowadzonych zapiskach. Krytyce innowacyjności przeciwstawia uznanie, jakim darzy środowisko naturalne, a także ludzi żyjących w zgodzie z przyrodą. Coraz trudniej jest mu żyć w szarym mieście, gdzie kultura praktycznie nie istnieje, a społeczeństwo pogrąża się w konsumpcji i nie liczy się z prawidłowem ogólnym. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, iż nigdy już nie zazna szczęścia, na co wskazują jego udokumentowane fotografiami wspomnienia z odległej przeszłości. Jedynym rozwiązaniem zdaje się być porzucenie dotychczasowego życia i podróż w miejsce wolne od jakichkolwiek zmartwień. Czy uda mu się odnaleźć spokój przez całkowite odizolowanie od społeczeństwa i ucieczkę?

Całość Dysonansu jest spójna, napisana w sposób jasny i klarowny, co powoduje, iż utwór łatwo się czyta. Skuteczne przemieszczanie się między rozmaitymi odmianami języka – od języka ogólnego do potocznego, mającego oparcie w gwarach młodzieżowych, z jednej strony decyduje o wartości stylistycznej utworu, z drugiej – sprawia, iż jest on bliski czytelnikowi, zwłaszcza młodemu, który wynajduje w powieści język, jakim na co dzień posługuje się w grupach rówieśniczych. Strona językowa powieści połączona z atrakcyjnymi przemyśleniami autora czyni utwór szczególnie wartościowym. Z pewnością wyszuka on spore grono odbiorców

– zauważa Lucyna Sikorska, doktor w Instytucie Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmnie.


darmowy fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.