Konkurencja, niedługi cykl życia produktów, postęp techniczny spowodowały,cykl progresywny stał się bardziej kosztowny i ryzykowny. Wymusiło to na przedsiębiorstwach dzielenie się ryzykiem w pracach B + R oraz współpracę z innymi przedsiębiorstwami i organizacjami. W poszukiwaniu nowych źródeł wiedzy i innowacji przedsiębiorstwa lokują swoje działy badawczo-rozwojowe poza granicami macierzystego kraju, w rozmaitych miejscach świata. Przenoszenie działalności B + R poza granice macierzystego kraju przede wszystkim miało na celu dopasowanie produktów i usług do potrzeb kraju goszczącego i lokalnych warunków. Aktualnie korporacje transnarodowe (KTN) szukają poza granicami kraju źródeł nowej wiedzy i technologii. Zmienił się zakres oddziaływania offshoringu - w ujęciu konwencjonalnym był stosowany między krajami rozwiniętymi, obecnie w proces ten włączono kraje rozwijające się i Europy Środkowo-Wschodniej. Zjawisko internacjonalizacji działalności B + R nie jest nowe, ale w ostatnich latach bardzo wzrosło jej znaczenie, a sam cykl przeszedł ewolucję.
Głównym celem opracowania jest identyfikacja i ocena uwarunkowań, form, a także modeli internacjonalizacji działalności B + R w kształtowaniu procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwach w Polsce. Dla osiągnięcia tego celu podjęto próbę sformułowania kierunków zmian w internacjonalizacji sfery B + R (modelowe ujęcie) i polityce progresywnej państwa.
Książka adresowana jest najczęściej do menedżerów wszelkich szczebli zarządzania, nad wyraz z działów badawczo-rozwojowych, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej modelujących politykę nowoczesną państwa, a także pracowników naukowych.