Menu

Pola i inne rzeczy teatralne

Cechy produktu

  • ISBN 9788308067185 
  • Autor Hanna Krall 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Literackie 
  • Ilość stron 200 

Opis

Poruszające opowieści Hanny Krall przeniesione na scenę

Hanna Krall to nie tylko wzór dla pokolenia młodych reporterów,też pisarka inspirująca uwielbianych filmowców i wybitnych ludzi teatru. Motywy stale powracające w jej twórczości, dzięki swojej wyrazistości i ascetyczności stylistycznej, okazują się rewelacyjnym materiałem do przeniesienia na scenę czy na plan filmowy.

Pola i inne rzeczy teatralne to kilka różnorodnych historii: o szalonych dzielnych kobietach i zamachach – na rosyjskiego cara i na Lenina, o dwóch Markach Edelmanach, o złych postaciach, które uciekają z bajek, o Apolonii Machczyńskiej, która zginęła razem z ukrywanymi Żydami, o przyjacielu Kafki, który w kawiarni spotyka bohatera Kafkowskiego Zamku… Czerpali z nich Krzysztof Warlikowski, Kazimierz Dejmek czy Krzysztof Kieślowski. Bohaterowie tych opowieści wciąż żyją, mówią własnymi głosami i zadają bolesne pytania. Nadal istnieją w teraźniejszości i nie dają o sobie zapomnieć.

„W końcu kwietnia 2006 Andrzej Wajda powiedział,poprawnie byłoby porozmawiać. O Katyniu, o filmie o Katyniu i w ogóle porozmawiać.

lecz ja nigdy o Katyniu nie pisałam, niewiele czytałam...

Nie szkodzi, powiedział Wajda, porozmawiajmy.

lecz ja nawet o mężczyzny ojcu nie wiedziałam.

Nikt nie wiedział. Jedna dziewczyna z naszego roku mówiła o ojcu w Katyniu i na drugi dzień nie było jej w szkole filmowej.

Nie, nie siedziała długo, Wanda Jakubowska wyciągnęła ją z więzienia.

Nie, nie wróciła do szkoły.

Nie, nie robiła filmów...

To może tak mógłby się zacząć film?”

Pola i inne rzeczy teatralne to lektura obowiązkowa nie tylko dla zwolenników reportaży Autorki, lecz każdego, kto chce zobaczyć, w jaki sposób proza zyskuje drugie życie w teatrze i filmie.

Hanna Krall – jedna z najważniejszych światowych reporterek. Jej książki, w tym blisko dziewięćdziesiąt przekładów, na stałe weszły do kanonu reportażu.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.