Jakie są przyczyny istniejących dysproporcji regionalnych$962 Jaką rolę w osiąganiu spójności odgrywają fundusze strukturalne Unii Europejskiej$963 Jakie są główne kierunki oddziaływania funduszy strukturalnych na gospodarkę kraju$964 Czy można pogodzić prędki rozwój gospodarczy i realizację celów polityki spójności$965 W okresie programowania 2007-2013 Polska jest największym beneficjentem polityki spójności UE.
Ożywione dyskusje na temat stopnia użycia otrzymanych środków przysłaniają nieraz to, co najważniejsze - sposób ich spożytkowania oraz uzyskane efekty. Wielkość środków finansowych przeznaczanych na politykę spójności wymaga szczegółowej i badawczej oceny rezultatów tych działań.
Publikacja obejmuje usystematyzowany wykład problemów integracji polskiej gospodarki z gospodarkami krajów UE. Przedstawiono w niej związki polityki ekonomicznej z procesami rozwoju gospodarczego, a także polityczne i ekonomiczne uwarunkowania członkostwa w strukturach unijnych.
Autorka wyczerpująco opisuje także politykę spójności UE wykonywaną w Polsce od momentu akcesji. Treść zilustrowano licznymi przykładami, danymi statystycznym i analizami. Adresatami publikacji są osoby zainteresowane zagadnieniami rozwoju gospodarczego i wpływu publicznych środków finansowych, w tym pochodzących z Unii Europejskiej, na ten rozwój.
Książka jest doskonałą pomocą dla działaczy samorządowych i praktyków zajmujących się tworzeniem strategii rozwoju regionalnego lub realizujących projekty finansowane z funduszy UE. Będzie także przydatna dla studentów ekonomii, politologii i stosunków międzynarodowych.
Ujęcie tematu należy uznać za aktualne i innowacyjne w tym sensie, że zwraca uwagę na progresywne techniki (modele ekonometryczne) oceniające wpływ środków publicznych na rozwój gospodarek. Metody te, choć są stosowane poprzez naukowców i ekspertów, nie są jednak powszechnie użytkowane poprzez służby publiczne zajmujące się procesem programowania w krajach Unii Europejskiej.
Warto jednak podkreślić, że postęp w zakresie ich stosowania jest w Unii nad wyraz dynamiczny (w tym w dodatku w Polsce). Znamionując politykę spójności autorka wykorzystuje świeże aktualne opinie, oceniające osiągnięcia polityki spójności na podstawie nowych przystępnych informacji statystycznych.
Stanowi to także o progresywności opracowania. Prof. Dr hab. Mirosława Klamut - Kierownik Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu...