Menu

Powrót - ebook

Opis

Po dziś dzień nie wiemy, co stało się z tysiącami ludzi, wysiedlonych w trakcie drugiej wojny światowej. „Powrót" przemawia w ich imieniu głosem pełnym współczucia.

SUNDAY TELEGRAPH

Alianci, pomni milionów ofiar głodu i chorób po pierwszej obfitej wojnie, na długo przed końcem II wojny światowej zaczęli przygotowywać plany dotyczące więźniów obozów, pracowników przymusowych i jeńców wojennych. Skala była nieporównana w 1945 r. Piętnaście milionów ludzi rozsianych po całej Europie przebywało poza swymi ojczystymi krajami. Większość wróciła do siebie, ale ponad milion, najczęściej – Polaków, Ukraińców, Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Jugosłowian, wracać nie mogło albo nie chciało.

Brytyjski historyk Ben Shephard postanowił opowiedzieć o losach tych ludzi. Tworząc swój niezwykły reportaż historyczny oparł się na dokumentach ówczesnych rządów, UNRRA, a także dramatycznych relacjach setek osób. W odróżnieniu od wielu powstających obecnie publikacji nie popełnia błędu anachroniczności i najważniejsze postacie i wydarzenia ukazuje z uwzględnieniem ówczesnych wartości i sposobów myślenia.

Powrót" to epicka opowieść o tym, jak niesiono pomoc milionom ludzi, jak udało się zaprowadzić i utrzymać wnętrze i jak ludzie pozbawieni domu znaleźli dla siebie świeże miejsca do życia.

...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.