Menu

Proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie - Michał Wójcik

Cechy produktu

  • ISBN 9788361184171 
  • Autor Michał Wójcik 
  • Wydawnictwo E-bookowo 
  • Ilość stron 108 
  • Rok wydania 2009 

Opis

Decyzje, które podejmuje, określają nie tylko zarys jego życia osobistego, zawodowego, a także rodzinnego, lecz w jakimś stopniu wpływają na dzieje określonych środowisk i społeczności. Niektórzy ludzie są zdolni do podejmowania tak ważnych i brzemiennych w skutki decyzji, iż potrafią zmieniać kierunek historii i wpływać - pozytywnie albo negatywnie - na losy całych narodów i pokoleń. Dojrzałe podejmowanie decyzji to sztuka dokonywania stosownych wyborów. Żaden człowiek nie może uniknąć podejmowania decyzji, gdyż codzienne życie bezustannie stawia nas wobec faktów i wydarzeń, które wymagają od nas zajęcia jakiejś postawy czy dokonania określonych wyborów. Jednak z podejmowaniem decyzji w sensie ścisłym mamy do czynienia tylko wtedy, gdy takie decyzje człowiek podejmuje w sposób świadomy, celowy i dobrowolny. Oznacza to, że przed podjęciem decyzji dostrzega on alternatywne możliwości działania w danym momencie. W środowisku przedsiębiorstwa nieraz decyzja stanowi o być albo nie być marki na rynku. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji nie można kierować się tylko i wyłącznie intuicją czy również doświadczeniami minionych lat, ale należy wykorzystywać możliwości drzemiące w najróżniejszych technikach, narzędziach oraz systemach wspomagających podjęcie adekwatnej decyzji w przedsiębiorstwie. W dzisiejszych czasach często miarą zdolności konkurencyjnej przedsiębiorstwa okazuje się wydajność dysponowania informacją. Tylko dzięki efektywnemu systemowi informatycznemu osiągalne jest dostarczenie zarządowi producenta natychmiastowej danych o jej sytuacji finansowej, co pozwoli na podjęcie właściwych decyzji kierowniczych. Tak więc to system informacyjny, a w realiach producenta - informatyczny system zarządzania jest dziś wyznacznikiem jej konkurencyjności i pozycji rynkowej. By system spełniał pokładane w nim nadzieje, tj. Dostarczał zarządowi kompleksowej danych o sytuacji finansowej producenta, musi zawierać informacje o wszystkich aspektach działania firmy. Musi zatem integrować dane z wszelkich działów producenta. Stąd systemy tego typu określane są mianem systemów zintegrowanych. Aktualny poziom zastosowań informatyki w wiodących firmach na świecie pozwala sądzić, iż za kilka lat producenta, które nie będą dysponowały w pełni zintegrowanym systemem informatycznym, nie będą w stanie podejmować racjonalnych decyzji z przyczyn zwiększającej się złożoności problemów, co na skutek czego nieuchronnie prowadzi do utracenia racji bytu na rynku. Cykl podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie omawia na podstawie programu Decyzja sposoby zarządzania firmą za pośrednictwem trafnego systemu informacji.
Tytuł cykl podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie Autor Michał Wójcik Język polski Wydawnictwo Wydawnictwo e-bookowo ISBN 978-83-61184-17-1 Rok wydania 2009 ilość stron 108 Format pdf Spis treści Wprowadzenie

Rozdział I Istota procesu podejmowania decyzji
1.2.1. DECYZJE momentalnE
1.2.2. INTUICJA
1.2.4. OKREŚLENIE CELU
1.2.5. ZNACZENIE informacji
1.2.6. RóżnE MOŻLIWOŚCI
1.2.7. SKALOWANIE SZANS
1.2.8. KALKULOWANIE RYZYKA
1.2.9. MYŚLENIE PERSPEKTYWICZNE

Rozdział II Decyzje w przedsiębiorstwie
2.1. Warunki racjonalności decydowania
2.2. Wykorzystanie teorii decyzji
2.3. Procedury decydowania
2.4. Reguły decydowania
2.5. Techniki decydowania
2.6. Modele podejmowania decyzji
2.7. Typy decyzji i ich podejmowanie
2.8. Ograniczenie racjonalności decydowania
2.9. Trudności w procesie decydowania
2.10. Bariery decydowania
2.11. Działanie w kryzysie zaufania

Rozdział III Rachunkowość zarządcza
3.1. Funkcje i własności rachunkowości zarządczej
3.1.1. RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA STRATEGICZNA I OPERACYJNA
3.1.2. SYSTEM RACHUNKOWOŚCI ZARZĄDCZEJ I RACHUNKU KOSZTÓW
3.2. Informacja kosztowa do celów podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie
3.2.1. METODY KLASYFIKACJI KOSZTÓW
3.2.2. RACHUNEK KOSZTÓW PEŁNYCH
3.2.3. RACHUNEK KOSZTÓW ZMIENNYCH
3.2.4. RACHUNEK KOSZTÓW PEŁNYCH A KOSZTÓW ZMIENNYCH
3.3. Aspekty wdrożenia systemu wspomagającego procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie
3.3.1. INTEGRACJA RACHUNKOWOŚCI ZARZĄDCZEJ I FINANSOWEJ
3.3.2 ZINTEGROWANY SYSTEM INFORMATYCZNY PRZEDSIĘBIORSTWA
3.3.3 OGRANICZENIA WE WDRAŻANIU SYSTEMU RACHUNKOWOŚCI ZARZĄDCZEJ

Rozdział IV Komputer we wspomaganiu decyzji zarządczych
4.1. Systemy wspomagania decyzji
4.1.2. SYSTEM POZYSKIWANIA danych
4.1.3. SYSTEM PRZETWARZANIA informacji
4.2.1. SYSTEM MRP
4.3. Kryteria doboru oprogramowania wspomagającego cykl podejmowania decyzji

Rozdział V funkcjonalne użycie komputerowego wspomaganiu decyzji

Podsumowanie

Bibliografia

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.