Menu

Retoryka umierania

Cechy produktu

  • ISBN 9788379080816 
  • Autor Olga Kubińska 
  • Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria 
  • Ilość stron 259 
  • Rok wydania 2017 

Opis

"W Anglii pod panowaniem Tudorów i Stuartów rozwinęła się nowa odmiana wypowiedzi publicznej – mowa pożegnalna skazańca. Z początku wymuszane przez władzę, schematyczne i skonstruowane według określonego wzorca, z czasem ewoluowały, zaspokajając zapotrzebowanie odbiorców na sensacyjne informacje albo dostarczając wiadomości o skazańcu i okolicznościach przestępstwa. Mowy te, wpierw odnotowywane poprzez świadków egzekucji w prywatnych dziennikach, pamiętnikach albo korespondencji, a poprzez urzędników Korony – w dokumentach procesowych, wywoływały takie zainteresowanie wśród odbiorców, iż ich publikacja z czasem stała się normą, przyczyniając się do stworzenia nowego gatunku popularnego piśmiennictwa.

„Retoryka umierania to niezwykle interesujące przedsięwzięcie. Tom zawiera znaczny wstęp Olgi Kubińskiej, wybitnej znawczyni kultury i literatury renesansowej Anglii,, a także 34 przekłady mów wygłaszanych przed egzekucją w latach 1583–1697. Teksty te są doskonałym materiałem do studiów nad mentalnością, zachowaniami prywatnymi i społecznymi, religijnością i polityką tych nieprzeciętnie dynamicznych i niebanalnych czasów” (Marta Gibińska)."


bezpłatny fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.