Menu

Sprawiedliwe nierówności zarobków w odczuciu społecznym

Cechy produktu

  • ISBN 9788373836679 
  • Autor Domański Henryk 
  • Wydawnictwo SCHOLAR 
  • Ilość stron 180 
  • Rok wydania 2013 

Opis

Naruszanie norm sprawiedliwości przeważnie napotyka sprzeciw, który może przerodzić się w napięcia społeczne. Przedstawione w tej książce wyniki analiz dotyczą preferowanych poprzez ludzi norm sprawiedliwej dystrybucji zarobków. Normy te wywierają pewien wpływ na postawy jednostek. Przykładowo, im bardziej nierówności zarobków odbiegają – zdaniem ludzi – od norm sprawiedliwości społecznej, tym bardziej skłonni jesteśmy negatywnie oceniać funkcjonowanie demokracji i rządu.
Jedno z najmocniejszych stwierdzeń, jakie znajdziemy w książce, dotyczy pożądanego kształtu zróżnicowania zarobków. Na najwyższe zasługują – według opinii publicznej – przedstawiciele wielkiego biznesu, politycy, a następnie specjaliści w zawodach inteligenckich, najgorsze uposażenie powinno przypadać niższym urzędnikom, robotnikom i sprzedawcom sklepowym. Poprawnieści te utrzymują się od lat osiemdziesiątych zeszłego wieku i – jak wynikałoby z przedstawionych tu analiz międzykrajowych – występują one w różnych społeczeństwach, niezależnie od stopnia rozwoju ekonomicznego, ustroju politycznego i typu kultury. Choć wizja ta łączy się z przekonaniem, iż nierówności powinno się obniżyć, istniejąca hierarchia zarobków zadowala się poparciem ogółu. Wyobrażenia na temat „sprawiedliwego" poziomu dochodów raczej stabilizują niż naruszają porządek społeczny.

Podtytuł: w odczuciu społecznym
ISBN: 9788373836679
Kod paskowy: 9788373836679
Autorzy: Domański Henryk
Wydanie: 1
Rok wydania: 2013
Kod wydawcy: 20012
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 180
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11
Format: 15.0x21.0cm
Głębokość (mm): 17
Waga: 0.272
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.