Menu

Szkło pod powieką - Patrycja Bukalska (MOBI)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380322325 
  • Autor Patrycja Bukalska;Anna Jakubowska ps. Paulinka 
  • Wydawnictwo Wielka Litera 
  • Ilość stron 304 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Końców świata w jej życiu było kilka. I z każdego unosiła się z myślą,dzisiaj musi już być należycie.solidny i ważny głos kobiety, która przetrwała najgorsze.Anna Jakubowska, ps. „Paulinka”, pamięta gorące lato roku 1939.

Jej świat – jeszcze nastolatki – zawalił się wtedy po raz pierwszy. Apokalipsą było Powstanie Warszawskie. Kolejny raz spojrzała śmierci w oczy wtrącona do stalinowskiego więzienia. Przez 6 lat uniemożliwiano jej kontakt z śladowym synkiem.

Na wolność wyszła jako kobieta ciężko doświadczona, lecz nie złamana. Zaznała trudów rzeczywistości PRL, trafiła do opozycji demokratycznej, działała w "Solidarności". Doczekała upadku komunizmu i ponownie wolnej Polski.Zarzeka się, iż nie jest bohaterką.Dziś ma 91 lat.

W jej życiu odcisnęły piętno wszystkie traumatyczne dla Polaków wydarzenia ubiegłego stulecia. Jaką ojczyznę widzi teraz? Czego się boi, skoro przeżyła najgorsze? Dziś jej doświadczenie i przesłanie są nam wyjątkowo niezbędne.Opowieść o podstawowych wartościach - wolności, patriotyzmie, prawdomówności, przyzwoitości - splata się z piękną historią o zwyczajnej kobiecie żyjącej w niezwyczajnych czasach."Pierwszego dnia po aresztowaniu, podobnie jak inne więźniarki, podstawiłam kubek pod napływającą do muszli klozetowej wodę i bez oporów wypiłam do dna.

Wzbudziło to podejrzenia, że jestem nasłanym kapusiem – co było zresztą metodą wykorzystywaną poprzez UB. Po prostu wydawało się im nieprawdopodobne, iż osoba świeżo aresztowana może pić wodę z sedesu, jakby to było coś naturalnego.

Ale ja przecież przeżyłam Powstanie i dostosowywałam się do niełatwych sytuacji"

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.