Menu

Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata

Cechy produktu

  • ISBN 9788328348332 
  • Autor Stephen King 
  • Wydawnictwo Helion 

Opis

Nie tak dawno temu w całkiem nieodległej galaktyce naukowcy postanowili zmierzyć się z siłami natury, jednocześnie tymi, których działanie możemy obserwować w życiu powszednim - elektromagnetyzmem i grawitacją, jak i tymi, których zasięg jest widocznie mniej zauważalny - silnymi i słabymi oddziaływaniami jądrowymi.

Celem tej utarczki było udowodnienie, że tak naprawdę wcale nie są to cztery odrębne typy oddziaływań, ale jedna siła, manifestująca się na przeróżne sposoby. Po co komu te wszystkie teoretyczne wywody? Naukowcy posiadają nadzieję,dzięki temu uda się odkryć, czy wszechświat powstał według jakiegoś sensownego projektu, czy jest po prostu dziełem przypadku.

Jedni twierdzą, że to rzucanie się z motyką na słońce, inni zaś uważają, że spójna i jednolita kwantowa teoria grawitacji, opisująca wszystkie parametry kosmosu i procesy w nim zachodzące, stanowi klucz do zrozumienia wszechświata, a także miejsca, jakie zajmuje w nim człowiek.

Dlatego właśnie nazwano ją teorią wszelkiego. Teoria wszelkiego według Hawkinga Czy sformułowanie teorii wszelkiego jest rzeczywiście osiągalne? Stephen Hawking poprzez mnóstwo lat naukowej kariery był przekonany, że to zadanie wykonalne.

A jednak choćby wielcy miewają czasem wątpliwości... Niezwykły naukowiec w linii niedługich i pasjonujących wykładów referuje nam historię wszechświata od samych jego narodzin w chwili dużego Wybuchu. W zajmujący sposób i z poczuciem humoru opowiada o tym, jak człowiek postrzegał kosmos setki, a choćby tysiące lat temu, i jak nasza wiedza stopniowo ewoluowała - od Arystotelesa, poprzez Kopernika i Galileusza, aż po Newtona, Einsteina i Hubble'a.

Wyjawia, jak odkryto, że wszechświat wcale nie jest statyczny,nieprzerwanie się zwiększa oraz przewiduje konsekwencje tego procesu. Zdradza najściślej chronione tajemnice czarnych dziur, o których mówi, iż badanie ich jest jak szukanie czarnego kota w piwnicy pełnej węgla.

To dopiero początek całej zabawy... Lecz o tym musisz przeczytać już sam. (...) przezwyciężył wyniszczającą chorobę, żeby stać się supergwiazdą światowej fizyki. Pozbawiony możliwości skutecznego mówienia i pisania, sięga wzrokiem poza pokaźny Wybuch, podglądając "taniec geometrii", którego konsekwencją było powstanie wszechświata.

Timothy Ferris, "Vanity Fair" (...) potrafi wyjaśniać zawiłości kosmologii w fascynującym stylu, będącym mieszanką klarowności i humoru. To umysł o nieprzeciętnej sile. "The New York Review of Books" (...) z pewnością posiada wrodzone cechy korzystnego nauczyciela - łagodne poczucie humoru i umiejętność ilustrowania nawet najbardziej trudnych koncepcji analogiami zaczerpniętymi z życia codziennego.

"The New York Times" Złoty wiek kosmologii Zapraszamy Cię w fascynującą podróż po świecie niezwykłych i zaskakujących odkryć. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad genezą wszechświata, jeśli nurtuje Cię pytanie, jak to wszystko właściwie działa, ta książka udzieli Ci odpowiedzi, które pozwolą...

zadać następne pytania.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.