Menu

W okowach herezji Jana Saudka

Cechy produktu

  • ISBN 9788363080563 
  • Autor Krzysztof Rębowski 
  • Wydawnictwo E-bookowo 

Opis

W okowach herezji Jana Saudka to tomik wierszy natchniony twórczością jednego z najszczególniej znanych a jednocześnie kontrowersyjnych czeskich fotografików – Jana Saudka. Wiersze napisane pozostały w okresie trzech miesięcy w twórczym porywie…

Autor interpretuje fotograficzne dzieła Mistrza Jana w poetycki sposób, prezentując w nich swoisty teatr wyobraźni. W utworach widać fascynację kobiecością, ulotnością i zmiennością ludzkiego życia, przemijaniem. Znamienna jest także zabawa słowem, oryginalny humor, nawiązywanie do wydarzeń historycznych oraz miejsc związanych z twórczością Saudka. W wierszach pojawia się wielokrotnie motyw ściany jako najmocniej rozpoznawalnego elementu fotograficznych kombinacji, a jednocześnie metafora ludzkiego losu.

Każdy musi pokornie
znosić swoją ścianę
jak Jan Saudek

choćby tę pod którą
kiedyś go postawią!

Od zawsze byłam pełna podziwu dla poezji Krzysztofa Rębowskiego. Napisana prostymi słowami gromadzi fachowe wersy i metafory. Niewiele komu to się udaje. Dzięki tym słowom i ich „jedwabnym” kolorycie poznajemy wielką duszę Krzysztofa, i jego talent poetycki. Pełna delikatności, sensualności i finezyjności (nie zawsze, pojawiają się także motywy charakterystyczne dla męskiej poezji) poezja świadczy o swym oryginalnym charakterze. Prowadzi nas ona poprzez świat kierowany własnym „rytmem serca”, które osłania „nagość kuloodporną kamizelką” i rewolucję „w Operze Mydlanej”. Twórczość Krzysztofa to „magiczne miasto” zbudowane z oryginalności zainspirowanych słów i pomysłów.
Olga Lalić-Krowicka

Krzysztof Rębowski: poeta, prozaik. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Debiut poetycki w 1995 roku w czasopiśmie „Cogito”, a także w II programie Polskiego Radia w audycji Wacława Tkaczuka „Czas na debiut”. Współautor Antologii poezji Cogito, Agencja Wydawnicza Aga-Press, Warszawa 1997, Antologii poezji – 10 razy rok, Agencja Wydawnicza Aga-Press, Warszawa 2004, Antologii współczesnych sztuk słowiańskich – pomiędzy Ochrydą a Bugiem, Krośnieńska Oficyna Wydawnicza, Krosno 2011 oraz Międzynarodowej Antologii Poezji Garavi Sokak, Inđija, Serbia 2011.
Autor dwóch tomików poetyckich: Wiersze, Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2004 i Dokumentacje, Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2005. Wiersze i proza tłumaczone na języki serbski i bułgarski przez poetkę i tłumaczkę Olgę Lalić-Krowicką.


darmowy fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.