Menu

Wiza do Iranu - ebook

Opis

Iran widziany oczami Artura Orzecha jest krajem istotnie kolorowym, a jednocześnie nie tak zamkniętym, jak może się wydawać. Nie da się go znaleźć w folderach lubianych biur podróży, a przecież urzekają tam barwy i smaki, oszałamiają głęboko zakorzenione tradycje. Autor opowiada o paniach, które choć skrępowane zasadami obyczajowymi, potrafią umiejętnie pokazać swoje piękno. Zaprasza do kuchni, która uwodzi prostotą a zarazem wykwintnością. Oprowadza po miejscach, gdzie wciąż można zobaczyć ślady potęgi prastarego świata. Odsłania przed nami kraj, który zafascynował go sporo lat temu i do którego ciągle chce wracać.

Książka to próba odczarowania jednoznacznie negatywnego wizerunku Iranu upowszechnionego w sporej części świata. Orzech oprowadza nas po kraju, którego kulturalne zasobność zostało przyćmione poprzez politykę ajatollahów. Przypomina, iż Irańczycy to nie Arabowie, a islamiści to naukowcy i znawcy islamu, a nie fundamentaliści muzułmańscy.

Ta książka jest jak uwertura do pogodnej, egzotycznej podróży. Artur pisze atrakcyjnym, osobistym językiem - miałem poczucie, że każde „r" jest tu Orzechowe i brzmi egzotycznie.

Paweł Królikowski

Artur Orzech zaprasza nas do Iranu – kraju kreowanego przez media na „dyżurnego straszaka" zawsze, kiedy nic godnego uwagi nie dzieje się na świecie. Autor ukazuje inny Iran – „swój Iran", który perfekcyjnie zna i rozumie, bo potrafi rozmawiać z Irańczykami bez pośredników, potrafi zaskoczyć Irańczyka recytacją Omara Chajjama i nie boi się jeździć międzymiastowymi autobusami. Spojrzenie to osobiste, lecz jakże prawdziwe. Wycieczka bez wizy z bardzo kompetentnym przewodnikiem.

prof. Marek Dziekan (katedra Arabistyki i Islamistyki UW)

...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.