Menu

Życie na niby - Kazimierz Wyka (MOBI)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381194921 
  • Autor Kazimierz Wyka 
  • Wydawnictwo Psychoskok 

Opis

Lata okupacji hitlerowskiej spędziłem prawie bez przerwy w rodzinnym miasteczku Krzeszowicach, podówczas siedzibie generalnego gubernatora Hansa Franka, o „zgermanizowanej“ ad hoc nazwie — Kressendorf. Po polsku znaczy to — Rzeżuchowo. Od rośliny i kwiatu rzeżuchy.

niewielkie miasteczko, trochę mieszczańskie, trochę proletariackie, trochę jeszcze wiejskie, tuż przy granicy Rzeszy, było szczególnie dogodnym miejscem dla tzw. (teraz) wyjazdu w teren. Wszystkie te lata były jednym wielkim wyjazdem w teren — swego narodu, wojny, i teren historii. Wyjazdem, jakiego przed wojną nie zaznałby nigdy w tym rozmiarze ówczesny asystent uniwersytetu, a już niewątpliwie nigdy nie zazna powojenny profesor. Warunki codziennego życia, które zawdzięczało się podówczas Rodzicom — niechaj te słowa będą dla Nich skromną odpłatą długu wdzięczności — tym bardziej sprzyjały skrupulatnemu wejściu we wspólne myśli i wspólne odczucia środowiska.


bezpłatny fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.