Wszystkie przedmioty odbijają światło otoczenia; powierzchnie błyszczące powodują silne i ukierunkowane odbijanie, natomiast powierzchnie matowe odbijają słabo i w sposób rozproszony. Światło to sprawia nawarstwienie właściwych odcieni przedmiotów, co skutkuje mleczną powłoką.
Ponieważ powłoka ta w znakomitej większości przypadków jest „spolaryzowana" – najczęściej przy bocznym słońcu (najefektowniejsze oddziaływanie światła i cienia) – powstaje w wyniku czego „spłycenie" kolorów, któremu możemy w szczególnie prosty sposób zapobiec: zamocowany na obiektywie i ustawiony w adekwatnym położeniu polaryzacyjny filtr kołowy PRAKTICA blokuje spolaryzowane światło dzięki czemu barwy na zdjęciach znów tryskają życiem.
w sytuacji aparatów lustrzanych, słuszne położenie filtra widzimy w wizjerze; w sytuacji innych aparatów filtr po prostu ustawić trzymając go zwyczajnie przed okiem i zamocować na obiektywie w położeniu odpowiadającym temu ustawieniu.
ponadto filtr polaryzacyjny kołowy można zastosować w taki sposób, że odbicia powstające przy bocznym padaniu światła na błyszczące powierzchnie szklane, z tworzywa, lakierowane czy na lustro wody zostaną osłabione lub usztywnione!
Dzięki zaimplementowaniu filtra polaryzacyjnego kołowego kolory na zdjęciach znów będą jak żywe....