Filtry połówkowe szare przyciemniają obraz na połowie swej powierzchni, a na drugiej są przezroczyste. Z zasady wykorzystuje się je do zmniejszenia jasności jasnego nieba, żeby zrównoważyć ekspozycję względem ciemniejszego pierwszego planu. Twarde przejście gradacyjne "Hard" znakomicie spełni oczekiwania w sytuacjach, gdzie występuje wyraźnie zaznaczona linia horyzontu niezakłócona wchodzącymi na nią elementami np. W krajobrazie morskim czy w fotografii architektury.
Należy dodatkowo pamiętać, iż charakter przejścia gradacyjnego zmienia się w zależności od wybranej ogniskowej obiektywu. Dla szerokokątnych obiektywów z zasady stosuje się przejścia Soft, a dla długoogniskowych Hard. Dzieje się tak, ponieważ dłuższa ogniskowa "przybliża" przejście gradacyjne i poprzez to staje się ono miększe.
Główne właściwości:- rozmiar: 100x125mm
- Przyciemnia o 4 przysłony (ND1.2)
- ma twarde przejście gradacyjne (Hard)
- perfekcyjny do kadrów z prostą linią horyzontu np. Krajobraz morski czy architektura
- minimalna waga i łatwość transportu
- Zbudowany z najwyżej jakości żywicy optycznej o grubości 1.5mm
- Wysoka niepodatność na zarysowania i większość środków chemicznych
- rozciągliwe cechy filtra – nie rozbije się
Filtry żywiczne Formatt-Hitech są bardzo cienkie, dają wyśmienity kontrast i są w całości klarowne dla całego spektrum światła widzialnego. Mają najwyższą niepodatność na ścieranie/zarysowania ze wszystkich niewykonanych ze szkła tworzyw optycznych i są wytrzymałe na większość rozpuszczalników i chemikaliów.
Kolejnym atutem filtrów żywicznych jest ich mała waga w porównaniu do filtrów szklanych, a rozciągliwe cechy żywicy sprawiają, że po upadku filtry nie rozbiją się, więc są wyśmienite do pracy w trudniejszych warunkach.
Jak są wyprodukowane filtry?Filtry Formatt-Hitech są dokładnie realizowane z najwyższej jakości żywicy optycznej w pokaźnej Brytanii. Podczas produkcji korzysta się z progresywnej spektrografii, analizując wszystkie widma: światło widzialne wraz ultrafioletem, podczerwienią i bliską podczerwienią.
Przy barwieniu żywicy Formatt-Hitech korzysta z nagrodzonej i zarazem chronionej technice absorpcji komórkowej (The Absorbing Cell TechnologyTM). W ramach tej metody dochodzi do zabarwienia każdej komórki żywicy, a nie jedynie do powstania powierzchniowej powłoki, co gwarantuje równomierne zabarwienie filtra. Zarówno gęstość optyczna jak i wszelkie atrybuty cyklu barwienia są starannie kontrolowane komputerowo, co zapewnia dokładność reprodukcji filtrów.