Menu

Filtr szary regulowany Hoya 72mm Variable Density (ND3~ND400)

Cechy produktu
  • Producent Hoya 
  • Rodzaj szary 
Opis
Hoya Variable ND 72mm

Filtr szary o zmiennej gęstości Hoya Variable Density zagwarantuje komfortowy i prędki sposób na kontrolowanie ekspozycji poprzez możliwość zmiany ilości światła docierającego do aparatu przyciemniając od 1,5 do 9 stopni przysłony. Jeden filtr regulowany może zastąpić kilka o stałej gęstości bez konieczności ciągłej zmiany filtrów.

Główne zastosowanie filtrów szarych regulowanych:
  • Możliwość szerszego otwarcia przysłony i zmniejszenie głębi ostrości
  • Zmniejszenie czasu otwarcia migawki w celu rozmycia ruchu np. Wodospady, samochody, ludzie
  • wykorzystanie większego iso w jaśniejszych warunkach oświetleniowych
  • Przy stałym czasie otwarcia migawki w trakcie filmowania stanowi skuteczne rozwiązanie panowania nad ekspozycją

Jak działa szary filtr dostosowywany?

Filtr taki zbudowany jest z dwóch polaryzatorów umieszczonych w jednej obudowie. Gdy oba są ustawione w tej samej płaszczyźnie działają jak jeden filtr i zabierają około 1.5 działki światła. Jeśli obrócimy pierścieniem przedni polar o 90 stopni, wtedy polaryzują światło w obu płaszczyznach odcinając je do maksimum, czyli w sytuacji Hoya Variable o 9 EV.

Należy jednak pamiętać, iż przy zbyt potężnym skręceniu, wszystkie filtry dostosowywane z racji swojej konstrukcji opartej o dwa polaryzatory będą powodować efekt czarnego krzyża na środku kadru (tzw. X cross). W zależności od rodzaju obiektywu efekt ten będzie się pojawiać wcześniej dla obiektywów szerokokątnych i później dla dłuższych ogniskowych.

Przykład zastosowania:

Jeśli ekspozycja bez filtra wynosi 1/250 sekundy przy przysłonie f/11 to po nakręceniu filtra i pozycji „Min" filtr zredukuje ilość światła o 1.5 EV i ekspozycja wyniesie 1/90 sekundy przy tej samej przysłonie albo 1/250 sekundy przy f/6.5, w zależności, które ustawienie chcemy kontrolować.

Filtr o zmiennej gęstości do filmowania

Jeśli chodzi o filmowanie to filtr dostosowywany to nadzwyczajne rozwiązanie, ponieważ pozwala na szybką i łatwą zmianę ekspozycji bez konieczności zmiany filtrów na inne gęstości co jest stanowczo {pomocn|przydatn)e przy dynamicznie zmieniających się warunkach oświetleniowych.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.