Dziś czołgi to synonim postępowej armii – pozornie niezniszczalny, progresywny pod względem technicznym system uzbrojenia. Jak jednak przebiegał rozwój czołgu i jak czołgi wpłynęły na sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych od chwili, gdy pierwsze z nich wtoczyły się ociężale na pole bitewne w 1916 roku? Z końcem pierwszej wojny światowej armie poszczególnych krajów zaczęły stawiać na „ciężkie” bądź „lekkie” czołgi zgodnie ze swoimi doktrynami militarnymi.
W latach drugiej wojny światowej czołgi uczestniczyły już niemal we wszystkich walkach: stanowiły szpicę niemieckich wojsk podbijających Europę w kampaniach bezzwłocznych aż do czasu, kiedy sowieckie wozy pancerne okazały się dla nich więcej aniżeli równorzędnymi przeciwnikami, co doprowadziło na froncie wschodnim do największych bitew czołgowych w dziejach.
Po drugiej wojnie światowej konstrukcje czołgów były coraz bardziej wyrafinowane, a broń pancerna odegrała główną rolę w konfliktach zbrojnych doby współczesnej. W niniejszym opracowaniu autorzy przedstawiają stuletnią historię innowacji technologicznych i taktycznych znamionujących proces bezustannego rozwoju czołgu.Oscar E.
Gilbert – autor książek z dziedziny historii militarnej. Służył w amerykańskim Korpusie Piechoty Morskiej. Romain Cansiere – badacz dziejów amerykańskich marines.