Menu

geniusze strategii w.2 (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788381516143 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Gaddis John Lewis 
  • Ilość stron 384 
  • Rok wydania 2022 
Opis

Lis zna się na wielu rzeczach, za to jeż na jednej, sporej rzeczy. Archiloch z ParosJohn Lewis Gaddis, wybitny amerykański historyk, znawca problematyki zimnej wojny, analizuje myśl i działania wielkich strategów, od perskiego króla Kserksesa poprzez Napoleona po Roosevelta, z perspektywy sentencji starogreckiego poety, zinterpretowanej przez brytyjskiego filozofa Isaiaha Berlina w popularnym eseju Jeż i lis.

Esej o pojmowaniu historii u Tołstoja. Gaddis prowadzi czytelnika poprzez kolejne epoki i w każdym z rozdziałów przedstawia spore postacie historyczne, które musiały podejmować strategiczne decyzje: Kserksesa i Artabanosa, Peryklesa młodego i starego, Oktawiana Augusta i producent Antoniusza, św.

Augustyna i Machiavellego, Filip II i Elżbietę I, ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i króla Jerzy III; Napoleona i Clausewitza, Lincolna, prezydentów Wilsona i Roosevelta. Zastanawia się, która z nich– jak jeż – jest zapatrzona w dalekosiężne cele i dąży do ich osiągnięcia, nie zważając na okoliczności, a która podąża ścieżką lisa, biorąc pod uwagę oczekiwania chwili.

Kiedy i czy w ogóle udaje im się efektywnie powiązać cele ze środkami, jakie posiadają do dyspozycji – tylko bowiem pogodzenie w sobie Berlinowskich jeża i lisa pozwala odnieść sukces. "Cele żyją bowiem tylko w wyobraźni, mogą być nieskończone: jak tron na księżycu, z którego rozciąga się ładny widok.

Środki jednak są nieubłaganie ograniczone: to ludzie na polu walki, okręty na morzu i oddziały, które trzeba zaaprowizować. Jeśli cokolwiek ma się udać, cele i środki muszą ze sobą współgrać. Nigdy jednak nie można traktować ich wymiennie".

Tytuł Geniusze strategii wyd. 2 Autor John Lewis Gaddis Wydawnictwo Wydawnictwo RM EAN 9788381516143 ISBN 9788381516143 Kategoria Historia\Historia Powszechna liczba stron 384 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka Wydanie 2

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.