Menu

Krótka historia archeologii

Opis
KIEDY MYŚLIMY O ARCHEOLOGII, WYOBRAŻAMY SOBIE WYKOPALISKA W POSZUKIWANIU STAROŻYTNYCH SKARBÓW, PRZEBIJANIE TUNELI DO WNĘTRZA GROBOWCÓW EGIPSKICH FARAONÓW CZY ODKRYWANIE CZASZEK NEANDERTALCZYKÓW. JEDNAK ARCHEOLOGIA TO istotnIE WIĘCEJ – TO NAUKA BAZUJĄCA NA LUDZKIEJ CIEKAWOŚCI TEGO, CO BYŁO NIEGDYŚ. TO NAUKA, KTÓRA POSZUKUJE ŚWIADECTW DOTYCZĄCYCH CAŁEJ, LICZĄCEJ PONAD TRZY MILIONY LAT, HISTORII CZŁOWIEKA.
Krótka historia archeologii jest opowieścią o wybitnych archeologach i zdumiewających odkryciach, których dokonali w najróżniejszych zakątkach świata. Odszukamy tu jednocześnie sztukę naskalną epoki lodowcowej, ruiny Majów, pierwszą osadę angielskich kolonistów w Jamestown, jak i nieodgadnione Stonehenge czy Pompeje – miasto pogrzebane pod wulkanicznym popiołem w 79 roku n.e.
W krótkich, pasjonujących rozdziałach Brian Fagan demonstruje rozwój archeologii od jej osiemnastowiecznych początków aż do czasów współczesnego postępu technicznego. Obserwujemy, jak przez wieki osiągano coraz bardziej wyrafinowane rozumienie przeszłości, wspomagane aktualnie przez rewolucyjne zdobycze w dziedzinie teledetekcji i technik realizowania fotografii satelitarnych. W swej książce, asygnowanej dla czytelników w każdym wieku, Fagan ukazuje odkrycia, metody badawcze i bardzo inspirujące postacie, które współtworzyły ogólnoświatowy sukces archeologii.
Brian Fagan, emerytowany profesor antropologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie światowej prehistorii i autorem wielu książek poświęconych archeologii.
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.