Menu

Krótka historia archeologii

Opis
Kiedy myślimy o archeologii, wyobrażamy sobie wykopaliska w poszukiwaniu starożytnych skarbów, przebijanie tuneli do wnętrza grobowców egipskich faraonów czy odkrywanie czaszek neandertalczyków. Jednak archeologia to istotnie więcej – to nauka bazująca na ludzkiej ciekawości tego, co było niegdyś. Nauka, która poszukuje świadectw dotyczących całej, liczącej ponad trzy miliony lat, historii człowieka.

Krótka historia archeologii jest opowieścią o wybitnych archeologach i zdumiewających odkryciach, których dokonali w różnorodnych zakątkach świata. Odszukamy tu zarówno sztukę naskalną epoki lodowcowej, ruiny Majów, pierwszą osadę angielskich kolonistów w Jamestown, jak i nieodgadnione Stonehenge czy Pompeje – miasto pogrzebane pod wulkanicznym popiołem w 79 roku n.e. W niedługich, pasjonujących rozdziałach Brian Fagan ukazuje rozwój archeologii od jej osiemnastowiecznych początków aż do czasów współczesnego postępu technologicznego. Obserwujemy jak przez wieki osiągano coraz to bardziej wyrafinowane rozumienie przeszłości, wspomagane obecnie przez bezprecedensowe zdobycze w dziedzinie teledetekcji i technik realizowania zdjęć satelitarnych. W książce, asygnowanej dla czytelników w każdym wieku, Fagan przedstawia odkrycia, metody badawcze i niezwykle inspirujące postacie, które współtworzyły ogólnoświatowy sukces archeologii.

Brian Fagan, emerytowany profesor antropologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie światowej prehistorii i autorem dziesiątek książek poświęconych archeologii, jak na przykład wydanej ostatnio Fishing: How the Sea Fed Civilization. Mieszka w Santa Barbara w Kalifornii.
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.