Menu

ku chwale rzymu. wojownicy imperium (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788381514606 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Ross Cowan 
  • Wydawnictwo RM 
  • Ilość stron 224 
  • Rok wydania 2021 
Opis

„Kiedy patrzę na was, żołnierze, i oceniam wasze czyny, spora mię ogarnia nadzieja zwycięstwa. Duch wasz, wiek i męstwo dodają mi otuchy, prócz tego konieczność, która nawet z tchórzów robi bohaterów.

[...] Jeśli zaś los pozazdrości sukcesu waszemu męstwu, to pamiętajcie, abyście się nie oddali za darmo i abyście pojmani nie dali się zarżnąć jak bydlęta, lecz walcząc po męsku, zostawili nieprzyjaciołom zwycięstwo krwawe i żałosne".Salustiusz, Sprzysiężenie Katyliny, 58.20–58.21Starożytny Rzym był nastawiony wyjątkowo wojowniczo.

Jego legioniści nieraz są uważani za pierwszych zawodowych żołnierzy. W szeregach armii słynęli z żelaznej dyscypliny, lecz byli też indywidualistami – nieustraszonymi wojownikami, którzy zdobywali sławę w pojedynkach.

Publicznie chwalili się bliznami po ranach odniesionych w walce. Ci sami ludzie wojny czytali z zapałem dzieła filozofów, spisywali wojenne dzieje i recytowali poezję.Autor ukazuje tych nie znających litości dla wroga bohaterów, którzy przyłączyli rozległe terytoria do Imperium Rzymskiego.

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego z takim oddaniem walczyli i ginęli ku chwale Rzymu, wyjaśnia motywy, wierzenia i przesądy, które nimi kierowały. też wnikliwe analizy strategii i kampanii, dowodzi, jak ważną rolę w ówczesnej bitwie odgrywał pojedynek, a z zasady kreśli ekscytujący portret rzymskiego wojownika, który głęboko wierzył, że jest potomkiem Marsa, boga wojny.

Ross Cowan, brytyjski historyk specjalizujący się w militarnej historii starożytnego Rzymu. Jest autorem książek o cesarskich legionach i rzymskiej taktyce bitewnej, a także artykułów o najróżniejszych aspektach wojny w świecie antycznym.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.