Menu

Matki i córki

Opis
Tematem monografii jest analiza wybranych autobiograficznych narracji autorstwa pań z perspektywy związków pomiędzy matkami a córkami w kontekście relacji rodzinnych i artystycznych. Przedstawione badania dotyczą na ogół tego, w jaki sposób relacje rodzinne wpływają na matczyną, a także córczyną twórczość literacką lub artystyczną i na odwrót – w jaki sposób życie artystyczne wpływa na relacje panujące w rodzinie. W ten sposób analizie poddane zostały te kategorie i problemy, które pojawiają się w literaturze jako skutek działania tych relacji. Celem przeprowadzanych rozpoznań było znalezienie i zinterpretowanie na zasadzie case studies tych duetów matek i córek, których teksty najlepiej odzwierciedlają typowy sposób tworzenia narracji o sobie i rodzinie.

Wybrane utwory poddano analizie w kontekście m.in. Takich kategorii, jak córectwo, etyka troski, podziw, epigenetyka, wstyd, empatia, topologie choroby, żałoba. Zinterpretowano dodatkowo te specyficzne teksty lub prace autobiograficzne, które nie wpisują się w nieelastyczne ramy wysokojakościowe. Należą one do tej grupy projektów i/albo narracji, które podkreślają dostatek estetyk i konwencji tego hybrydycznego gatunku, jakim jest autobiografia. Rozpoznania i teorie różnych dziedzin wiedzy akademickiej zostały wykorzystane jako narzędzia analityczne. Zaliczają się do nich chociażby teoria i interpretacja literatury, gender studies, antropologia kultury, badania nad pamięcią i materialnością, analizy socjologiczne, koncepcje psychologiczne i psychoanalityczne, a także hipotezy podejmujące kwestie wpływu zmian społeczno-politycznych na literaturę autobiograficzną. Wszystko to przyczyniło się do stworzeniu metodologii uwzględniającej specyfikę badanych tekstów, odpowiadającą przekształceniom współczesnej literatury autobiograficznej.
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.