Menu

Miasta śmierci - Mirosław Tryczyk DARMOWA DOSTAWA KIOSK RUCHU (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788377730867 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Mirosław Tryczyk 
  • Wydawnictwo RM 
  • Ilość stron 502 
  • Rok wydania 2015 
Opis

Wrogość, jaka narastała w międzywojennym społeczeństwie polskim wobec Żydów, podsycana poprzez antysemickie publikacje w prasie, musiała w końcu znaleźć ujście w czynach. Jednak to, jaką postać przybrała we wschodniej Polsce w lecie 1941 roku, gdy armia niemiecka zajęła tereny okupowane wcześniej przez Sowietów, było niewyobrażalne.

Tym bardziej, iż mordy nie dokonywały się tylko rękami nazistów. Fakt istnienia tych zbrodni poprzez lata był negowany, a dowody fałszowane lub spychane w zapomnienie. Kilka lat temu dzięki głośnej książce Jana Tomasza Grossa w polskiej świadomości pojawił się temat Jedwabnego.

Jednak - jak prędko się okazało - był to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wąsosz, Radziłów, Szczuczyn, Jasionówka, to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których od 1941 roku dochodziło do pogromów ludności żydowskiej.

Pogromów tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów, którzy poprzez długie lata co prawda nie żyli ze swoimi żydowskimi znajomymi w przyjaźni, lecz wzajemna niechęć nie przeszkadzała w funkcjonowaniu społeczności.

Książka Mirosława Tryczyka wprowadza do polskiej historii, a także świadomości społecznej zupełnie świeże informacje na temat zbrodni dokonanych na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w latach 1941-1942.

Na podstawie akt procesów toczących się w oparciu o tzw. Dekrety Sierpniowe, zeznań świadków żydowskich i polskich skatalogowanych w latach powojennych, Żydowskich Ksiąg Pamięci spisanych przez ocalałych z Zagłady, dokumentacji postępowań Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i rozmów przeprowadzonych w trakcie własnych badań autor kreuje prawdziwy obraz wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć.

Książka analizuje jeszcze związki pomiędzy obecną w prasie i życiu społecznym ideologią narodową, nacjonalistyczną i antysemicką a wystąpieniami antyżydowskimi z roku 1941. Dużo uwagi poświęca także procesowi powojennego ukrywania i fałszowania prawdy o polskim udziale w holokauście.

Jednak historyczne znaczenie opisywanych wydarzeń i analizowanej ideologii nie jest dla autora okazją do ataku, ale punktem wyjścia do pogłębionych rozważań nad źródłami i przejawami postaw antysemickich w Polsce z okresu drugiej wojny światowej,, a także szerzej - nad kondycją ludzką.

Wydarzenia opisane poprzez autora to przerażający przykład tego, do czego zdolni są zwykli ludzie, jeśli uzbroi się ich w odpowiednią ideologię i da - nawet milczące - przyzwolenie na zbrodnię. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.