Menu

Moja historia futbolu. Tom 1 - Jeśli zamówisz do 14:00, wyślemy tego samego dnia. Darmowa dostawa, już od 99,99 zł. (opr. twarda)

Cechy produktu
  • ISBN 9788379244287 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Stefan Szczepłek 
  • Wydawnictwo Sine Qua Non 
  • Ilość stron 368 
  • Rok wydania 2015 
Opis

Dzieje światowej piłki nożnej opisane przez dziennikarza, który w ostatnim półwieczu był naocznym świadkiem najważniejszych futbolowych wydarzeń. Fascynująca podróż z przewodnikiem, który osobiście rozmawiał z Pelém, Didim, Eusébio, George'em Bestem, Franzem Beckenbauerem czy Ferencem Puskásem, widział bramki Diego Maradony na Estadio Azteca i popularny wolej Zinédine'a Zidane'a na Hampden Park, przeżył tragedię na stadionie Heysel i radość Manchesteru United po wygranym finale Ligi Mistrzów z Bayernem na Camp Nou.

Od narodzin futbolu w nowoczesnej formie na Wyspach Brytyjskich w połowie XIX wieku po mistrzostwa świata w Brazylii. Od powstania FIFA aż po czasy najnowsze, w których Leo Messi i Cristiano Ronaldo stali się popularniejsi od wielu koronowanych głów. Kto rozegrał pierwszy mecz na Antarktydzie? Dzięki komu futbol rozwinął się w Brazylii? Dlaczego mnóstwo klubów na całym świecie ma angielskie nazwy?

Stefan Szczepłek obejrzał tysiące meczów na kilku kontynentach, widział na żywo mundiale i mistrzostwa Europy. Przeprowadził setki rozmów z piłkarzami, trenerami, działaczami, sędziami. Wybrał to, co jego zdaniem jest w piłce najciekawsze i co miewa związek z polityką, kulturą i nauką. Tą książką prowadzi nas od stadionu do stadionu, od radości do dramatu. I - jak to przewodnik - prezentuje pamiątki i trofea.

W Mojej historii futbolu oprócz nieszablonowych zdjęć znalazły się reprodukcje biletów i programów z najsłynniejszych meczów i zdjęcia oryginalnych koszulek i butów gwiazd - nierzadko z ich podpisami. To wszystko z prywatnej linii autora, jedynej takiej w Polsce i jednej z pokaźniejszych w Europie. Czytając i oglądając tę książkę, ma się wrażenie, iż to jest także nasza historia, tylko Stefan Szczepłek pomógł nam ją usystematyzować, przybliżyć i wyjaśnić. Takiej książki o piłce nożnej jeszcze w Polsce nie było.

***

Stefan jest futbolowym konserwatystą, który wierzy, że piłka ma moc społeczną. Jego książka daje nam poczucie, iż należymy do wielkiej rodziny mającej okazję do celebracji, pokaźnych bohaterów i dat, które stają się tak samo ważne jak wydarzenia rodzinne.

- Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP SPORT

Fajnie się czyta. Dowiedziałem się wielu nowych rzeczy, nawet o klubach, w których grałem: Feyenoordzie, Liverpoolu i Realu. Polecam każdemu kibicowi piłkarskiemu.

- Jerzy Dudek, reprezentant Polski, zdobywca Pucharu Mistrzów

Pasjonat i znawca śledzący piłkarskie wydarzenia od lat. Jedna z legend dziennikarstwa i mój przyjaciel - Stefan Szczepłek. Polecam jego książkę.

- Dariusz Szpakowski, TVP SPORT

Kazimierz Górski mówił o nim "Biały Pelé", bo z piłką potrafił zrobić wszystko. Stefan Szczepłek to jedna z niewielu osób, które doskonale grały w piłkę i potrafią o niej efektownie pisać.

- Robert Zieliński, "Polska The Times"

Stefan Szczepłek kocha futbol miłością mądrą. Bez takich osób jak on ta gra nie miałaby duszy, byłaby jeszcze jedną sportową zabawą, którą sędzia kończy ostatnim gwizdkiem. U Szczepłka jest inaczej - to, co najciekawsze, wtedy się początkuje.

- Mirosław Żukowski, "Rzeczpospolita"

namawiam do przeczytania tej książki nie tylko dlatego, iż dotyczy mojego ukochanego sportu, ważna jest osoba autora - autentycznego pasjonata piłki nożnej. Jako doświadczony redaktor i reporter bywał na dużych i nieznacznych imprezach piłkarskich. Nie starczy kochać futbol, emocjonować się meczami i błyskotliwymi golami. Trzeba jeszcze o tym rzetelnie, barwnie i ciekawie pisać. To nam zagwarantuje Stefan Szczepłek.

- Zbigniew Boniek

***

Stefan Szczepłek (1949)

Dziennikarz z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP, "Życiu Warszawy", a obecnie pisze dla "Rzeczpospolitej". Korespondent prasowy i telewizyjny na sześciu mundialach, siedmiu mistrzostwach Europy i kilkunastu finałach europejskich pucharów. Autor i współautor kilkudziesięciu książek o futbolu. Laureat nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca "Złotego Pióra" Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego i srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego PKOl za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.