Menu

nowy świat w polskich opisach geograficznych z xvii i xviii wieku (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375457544 
  • Oprawa miękka 
  • Wydawnictwo ASPRA - JR 
  • Ilość stron 316 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Zamierzeniem twórców linii Pisma Scjencji Pełne jest udostępnienie czytelnikom atrakcyjnych tekstów „nieliterackich" z XVII i XVIII wieku. W niniejszym tomie znalazły się teksty wybrane na podstawie kryterium tematycznego. Edycja obejmuje kilka opisów Ameryki, które zostały wydane po polsku w XVII i XVIII wieku. Zbiór jest próbą ukazania, jak postrzegano ówcześnie egzotyczny kontynent odkryty przez Europejczyków przed stu laty. Jak prędko wiedza o Nowym Świecie rozprzestrzeniała się na ziemiach polskich? Jak szczegółowe informacje geograficzne na temat Ameryki mieli szansę poznać ówcześni czytelnicy tych tekstów?
Z przedmowy Doroty Adamiec

Tom dostarcza współczesnemu odbiorcy wielu niebanalnych informacji z zakresu geografii, historii, przyrody, realiów społecznych dawnej Ameryki, będąc jednocześnie zapisem dziejów poznawania przez Europejczyków Nowego Świata. Opracowanie jest też cennym świadectwem procesów językowych specyficznych dla doby przeciętniepolskiej, będących rezultatem oddziaływania nie tyle czynników wewnętrznych, ile z zasady efektem nowych potrzeb w zakresie komunikacji międzyludzkiej. Praca jest zatem wyjątkowo wartościowa poznawczo, lecz też stanowi niezwykle interesującą lekturę, która – jak sądzę – dostarczy współczesnemu czytelnikowi wielu różnorodnych wrażeń. [...] Należy zgodzić się z autorką, iż prezentowany wybór tekstów o najróżniejszym charakterze, najróżniejszej wartości poznawczej, a nawet metodologii, daje współczesnemu czytelnikowi możliwość pełniejszego poznania ówczesnej wiedzy na temat jakże egzotycznego dla mieszkańców Europy obszaru świata. Widać to wyjątkowo istotnie w trakcie lektury mocnych opisów, z których wyłaniają się niezwykłe krainy, z atrakcyjnym uformowaniem topograficznym, egzotyczną fauną i florą, a choćby zaskakującymi dla Europejczyka realiami społecznymi.
Z recenzji prof. Dr. Hab. Bogusława Nowowiejskiego

seria cyklu: Pisma Scjencji Pełne
ISBN: 9788375457544
Kod paskowy: 9788375457544
Redakcja: Adamiec Dorota
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 29692
liczba stron: 316
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11
Format: 14.0x22.0
Głębokość (mm): 19
Waga: 0.495
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.