Menu

Opium. Krótka historia w.2 (opr. broszurowa)

Cechy produktu
  • ISBN 9788381511803 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Thomas Dormandy 
  • Wydawnictwo RM 
  • Ilość stron 312 
  • Rok wydania 2019 
Opis

Opium i jego pochodne – morfina i heroina – zniszczyły, upodliły, zdeprawowały albo zabiły liczne jednostki, rodziny, społeczności, a choćby całe narody. Jednak w tym samym czasie wielu lekarzy twierdziło, że bez cudownych skutków, jakie opium wywierało na ich pacjentów, nie byliby w stanie wykonywać swojego zawodu, a żadna szanująca się placówka medyczna nie mogłaby funkcjonować bez środków odurzających.

przez dużo lat pod pojęciem opium rozumiano mleczny sok wypływający z nacięć na owocach maku lekarskiego (makówkach). Toczono o nie wojny, pod nazwą laudanum opium wywierałozasadniczy wpływ na europejską literaturę i sztukę.

Jednak od połowy XIX wieku opium zaczęło oznaczać nie sok, ale jego substancję czynną, alkaloid o nazwie morfina. Sto lat później z morfiny otrzymano pochodną – heroinę. Te zmiany wpłynęły na naturę uzależnienia, przekształciły postrzeganie opium przez opinię publiczną oraz stworzyły najsilniejsze organizacje przestępcze, jakie widział świat.

Zażywanie i nadużywanie tego specyfiku w pokaźny sposób wpłynęło na wydarzenia spoza świata medycznego, a wydarzenia pozamedyczne w widoczny sposób kształtowały zażywanie i nadużywanie opium. Do dziś mak jest znaczącym graczem na arenie międzynarodowej, utrzymuje przy władzy albo obala rządy, wznieca konflikty, inicjuje wojny.

Ta niezwykła książka przedstawia historię najszczególniej fascynującego z narkotyków, od pierwszych dowodów uprawy maku przez mężczyznę z epoki kamiennej po dzisiejszy handel opium w Afganistanie.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.