Menu

pawiak więzienie polityczne 1880-1915 /varsaviana/ (opr. twarda)

Cechy produktu
  • ISBN 9788375456882 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Andrzej Ossibach-Budzyński 
  • Wydawnictwo ASPRA 
  • Ilość stron 454 
  • Rok wydania 2016 
Opis
Dzieje Pawiaka jako więzienia politycznego w epoce carskiej są dziś białą plamą. Poza kilkoma artykułami dr. Andrzeja Ossibach-Budzyńskiego, który od lat bada dzieje Pawiaka, nikt się tym problemem nie zajmował. Recenzowany tekst ma nadzwyczajną bazę źródłową. Autor dotarł do najważniejszych archiwaliów dotyczących epoki i samego obiektu i innych wartościowych źródeł (wspomnienia, edycje dokumentów). Niemal odrębną wartością stała się olbrzymia, wyczerpująca bibliografia. Wszystko to pozostało wszechstronnie zastosowane, co widać rewelacyjnie po przypisach. Zwraca uwagę fakt, iż podstawowa narracja oparta jest na archiwaliach. To kolejny ważny atut. Praca ma więc charakter czysto prekursorski, a nie odtwórczy. Dużą zaletą jest prawidłowy język i wartka - jak na rzecz naukową - narracja. To obfita sztuka, by „ciężki wysokojakościowo" temat opisać zgrabnym literacko językiem.
prof. Zw. Dr hab. Krzysztof Jasiewicz
Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Opracowanie dr. Andrzeja Ossibach-Budzyńskiego oparte zostało na szerokiej kwerendzie źródłowej, przeprowadzonej, co zrozumiałe, w archiwach warszawskich. Mimo pożogi wojennej lat 1939–1945 dokumentacja dotycząca więzienia Pawiak okazała się bardzo duża. Jak się okazało, wyjątkowo niemało tworzyw zachowało się odnośnie do śledztw i przewodów sądowych prowadzonych poprzez rozbudowany w Imperium Rosyjskim aparat ścigania. W sumie autor dotarł do 13 zespołów dokumentów, powstałych w ich trakcie, meldunków i raportów więziennych, pism więźniów zachowanych w postaci listów i skarg, korespondencji legalnej, a nawet nielegalnej (grypsów) z rodzinami i przyjaciółmi na wolności, które zatrzymała cenzura więzienna. W sumie przebadał zapewne kilkanaście tysięcy teczek archiwalnych, co świadczy o sumienności badawczej autora, jego dociekliwości i pracowitości.
prof. Zw. Dr hab. Romuald Turkowski
Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

ISBN: 9788375456882
Kod paskowy: 9788375456882
Autorzy: Ossibach-Budzyński Andrzej
Kod wydawcy: 29692
liczba stron: 454
Format: 16.5x24.5cm
Głębokość (mm): 28
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.