Menu

powstali 1863 (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788377851494 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Elżbieta Szczęsnowicz 
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka 
  • Ilość stron 358 
  • Rok wydania 2013 
Opis

- Urwało mi nogi$11- Nie. Lecz wybuch granatu poszarpał je tak szczególnie, iż doktor musiał je amputować.Odwrócił się do niej i powiedział tonem, który w innych okolicznościach uznałaby zażartobliwy:- Przysłowie się sprawdziło.

Szewc bez butów chodzi.- Przepraszam, nie rozumiem... - bezradnie pokręciła głową Marianna.- On mówi, pani dobrodziejko - powiedział ranny z łóżka przy drzwiach - iż kiedyś był szewcem. POWIEŚĆ ZNALEZIONA W PAMIĘTNIKUPowstali 1863 to barwna opowieść o powstaniu styczniowym.Szesnastoletni Stefan Bryk z grupą przyjaciół ucieka ze szkoły, żeby walczyć o wolność ojczyzny i nieoczekiwanie staje się bohaterem.Siedemdziesięcioletnia Eufemia ze swoimi szalonymi przyjaciółkami rzuca się w konspiracyjną pracę niczym młoda mężatka w wir życia towarzyskiego.

Starsze damy zbierają pieniądze, biżuterię, organizują pomoc rannym i aprowizację dla powstańczej armii. Nie boją się dywersji i przemytu broni. Gorące głowy chłodzi młoda i ładna Marianna.Powstali 1863 Elżbiety Szczęsnowicz to książka znaleziona w pamiętniku - w sensie dosłownym.

Inspiracją dla niej stały się Moje wspomnienia z 1863 napisane przez Stefana Brykczyńskiego, które po ukazaniu się ekspresowo zyskały ogromną popularność. Opisany poprzez niego świat został wzbogacony przez autorkę o środowisko kobiet działających na rzecz powstania, w którym postaci fikcyjne przeplatają się z autentycznymi.Ppor.

Stefan Brykczyński ur. 1847. Jako uczeń Instytutu Szlacheckiego w Warszawie brał udział w manifestacjach patriotycznych 1861 roku, za co został usunięty ze szkoły. Trafił do walczących na Lubelszczyźnie oddziałów powstańczych.Skazany na zesłanie na Syberię, ułaskawiony za uratowanie życia rosyjskiemu żołnierzowi.Zmarł w 1934 roku w Przytulisku Weteranów 1863 r.

w Krakowie.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.