Menu

syberyjska korespondencja zesłańców postyczniowych (1864-1866)

Cechy produktu
  • ISBN 9788371337185 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego 
Opis
Prezentowane opracowanie stanowi trzeci tom z serii wydawniczej: „Po­lacy – Syberia. XVIII-XIX wiek". W 2015 roku ukazał się pierwszy tom: Polak w car­skim mundurze. Wspomnienia Aleksandra Skolimowskiego 1817-1895, w opracowaniu Wiesława Cabana i Jerzego Szczepańskiego, a w roku 2017 Kościół katolicki na Syberii Zachodniej w XIX i początkach XX wieku (szkice historyczne, materiały, dokumenty), w opracowaniu Wiesława Cabana, Jacka Legiecia i Wasilija Chaniewicza.

W badaniach nad syberyjskimi losami zesłańców postyczniowych wyraźnie częściej odwołujemy się do literatury pamiętnikarskiej, niż do spuścizny epistolarnej. Listy jako szczególna pamiątka przechowywane były przez rodziny zesłańców pieczołowicie stosunkowo krótko. Do naszych czasów dotrwały zwykle listy, które zostały przekazane poprzez rodziny, jako darowizna, do bibliotek albo archiwów. Listy zesłańców postyczniowych do dziś przechowywane są także w rosyjskich bibliotekach i archiwach – równocześnie centralnych jak i syberyjskich – nie trafiły tam one jako darowizny,pozostały zarekwirowane zesłańcom poprzez carską żandarmerię. Skonfiskowaną korespondencję można znaleźć w Państwowym Archiwum Rosyjskiej Federacji, można również natrafić na nią w archiwach Tomska, Tobolska i Omska. Tym sposobem zachowała się korespondencja prowadzona przez Michała Żabę – szlachcica z guberni wileńskiej, absolwenta Wydziału Medycznego Uniwersytetu Moskiewskiego, który z chwilą wybuchu powstania pospieszył na pole walki. W książce opublikowano zachowaną korespondencję Michała Żaby, a także Edwarda Radwańskiego – współzałożycieli w czasie zsyłki w Kurganie kółka wzajemnej pomocy, określanego przez władze carskie jako Towarzystwo Pomocy Wzajemnej. Listy Michała Żaby adresowane były do rodziców i brata pozostałych na Wileńszczyźnie, jak i do krewnych i kolegów, którzy także znaleźli się na Syberii. Opublikowano również listy, otrzymywane poprzez Michała Żabę. Korespondencja Radwańskiego jest znacznie mniejsza, obejmuje listy do żony i od żony z lat 1864-1866, od bliżej nie poznanego Kaliksta, a także pojedyncze listy od różnych bliskich i znajomych z rodzinnych stron i od znajdujących się na syberyjskim zesłaniu. Publikacja pogłębia wiedzę na temat losów i życia zesłańców postyczniowych, zainteresuje nie tylko historyków zajmujących się pracą badawczą,dodatkowo czytelników niezwiązanych naukowo z historią.

Podtytuł: „Po drodze życia wstąpić przed śmiercią do Polski"
ISBN: 9788371337185
Kod paskowy: 9788371337185
Redakcja: Caban Wiesław, Mulina A.Swietłana
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 33168
Miejscowość: Kielce
ilość stron: 380
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11
Format: 17.0x24.0cm
Głębokość (mm): 21
Waga: 0.76
Języki: polski, rosyjski
Grupa towarowa: Książka
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.