Menu

więzienia stalinowskie w polsce (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788381514590 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Tadeusz Wolsza 
  • Wydawnictwo RM 
  • Ilość stron 312 
  • Rok wydania 2021 
Opis

Książka profesora Tadeusza Wolszy daje pełny, wielostronny obraz życia codziennego więźniów politycznych w Polsce w latach stalinowskiego terroru (1945–1956). Autor – korzystając z niedostępnej do niedawna dokumentacji Departamentu Więziennictwa i Obozów MBP, a także obficie czerpiąc z memuarystyki – przedstawił codzienność w najróżniejszego typu miejscach odosobnienia: w więzieniach, obozach, ośrodkach pracy więziennej.

Opisał, jakie używano metody represji wobec więzionych za przekonania polityczne, jak wyglądała ich niewolnicza praca w kopalniach, kamieniołomach czy gospodarstwach rolnych. Odtworzył pobyt skazanych i ostatnie chwile życia w celi śmierci, pomiędzy innymi Hieronima Dekutowskiego „Zapory" i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki".

W pasjonujący sposób opisał także ucieczki więźniów z konwojów i zakładów karnych, na przykład z Krakowa, Sieradza, Strzelec Opolskich i więzienia mokotowskiego w Warszawie. W końcu imiennie wskazał najmocniej brutalnych funkcjonariuszy straży więziennej – odpowiadających za skrytobójcze mordy popełnione na żołnierzach wyklętych.Ta doskonała praca historyczna to stanowczo interesująca i poruszająca lektura dla wszystkich zainteresowanych powojenną historią Polski XX wieku.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.