Menu

Więzienia stalinowskie w polsce wyd. 2021 (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381514590 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Tadeusz Wolsza 
  • Wydawnictwo RM 
  • Ilość stron 312 
  • Rok wydania 2021 

Opis

Książka profesora Tadeusza Wolszy daje pełny, wielostronny obraz życia codziennego więźniów politycznych w Polsce w latach stalinowskiego terroru (1945–1956). Autor – korzystając z niedostępnej do niedawna dokumentacji Departamentu Więziennictwa i Obozów MBP oraz obficie czerpiąc z memuarystyki – przedstawił codzienność w różnorodnego rodzaju miejscach odosobnienia: w więzieniach, obozach, ośrodkach pracy więziennej.

Opisał, jakie użytkowano metody represji wobec więzionych za przekonania polityczne, jak wyglądała ich niewolnicza praca w kopalniach, kamieniołomach czy gospodarstwach rolnych. Odtworzył pobyt skazanych i ostatnie chwile życia w celi śmierci, między innymi Hieronima Dekutowskiego „Zapory" i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki".

W pasjonujący sposób opisał też ucieczki więźniów z konwojów i zakładów karnych, na przykład z Krakowa, Sieradza, Strzelec Opolskich i więzienia mokotowskiego w Warszawie. W końcu imiennie wskazał najszczególniej brutalnych funkcjonariuszy straży więziennej – odpowiadających za skrytobójcze mordy popełnione na żołnierzach wyklętych.Ta doskonała praca historyczna to szczególnie atrakcyjna i poruszająca lektura dla wszelkich zainteresowanych powojenną historią Polski XX wieku.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.