Menu

zarys dziejów huty żelaza w ząbkowicach 1763-1794 (opr. twarda)

Cechy produktu
  • ISBN 9788382090765 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Andrzej J. Wójcik|Mateusz Siembab 
  • Wydawnictwo ASPRA 
  • Ilość stron 216 
  • Rok wydania 2020 
Opis

„Autorzy recenzowanej pracy podjęli się szczególnie ambitnego i ważnego zadania, przedstawienia dziejów niedużo znanej huty żelaza funkcjonującej w drugiej połowie XVIII w. Na terenie Księstwa Siewierskiego.

wszakże na tle innych kuźnic obfity piec w Ząbkowicach (około 3% produkcji krajowej) nie był hutą o najwyższym potencjale produkcyjnym i ustępował najszczególniej efektywnym zakładom, to bez wątpienia był on kluczową inwestycją przemysłowa i największym obiektem hutniczym w dziejach Księstwa Siewierskiego i to w okresie gdy w Europie wprowadzano nowe technologie hutnicze i wykorzystywano w nich także świeże bezkompromisowce [...] Praca jest wyjątkowo cennym opracowaniem pogłębiającym naszą wiedzę z dziejów techniki na ziemiach polskich, ale także wyjątkowo ważnym wkładem w poznanie przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego.

zapewnia to zainteresowanie publikacją nie tylko ze strony fachowców, lecz także i zwolenników dziejów regionu”.Z recenzji prof. Dr. Hab. Dariusza Nawrota„Leżące na pograniczu Korony i Śląska pruskiego Księstwo Siewierskie stanowiło dominium biskupstwa krakowskiego.

W drugiej połowie XVIII w. Obszar, stosunkowo bogaty w kopaliny, był zapleczem gospodarczym biskupstwa, skąd dowożono do Krakowa około 30% produktów przemysłowych, w tym żelazo pozyskiwane z funkcjonujących hut (dużych pieców z zapleczem).

Same Księstwo jako obiekt polityczno-administracyjny i gospodarczy od lat stanowiło przedmiot zainteresowania historyków. Autorzy ocenianej pracy wybrali jako podstawę swego studium huty żelaza w drugiej połowie XVIII w., problem poznawczo wyraźny, pozostający jednak na poboczu rozważań poprzedników [...] Odtworzenie dziejów jednego obiektu przemysłowego, o wyraźnym znaczeniu dla biskupstwa krakowskiego (czy szerzej dla tej części kraju), jest wartością poznawczą samą w sobie.

Zupełną nowością jest użycie, przy bogatym spożytkowaniu źródeł archiwalnych, drukowanej literatury naukowej z tego okresu, co jest u nas ewenementem. Autorzy poszli jednak widocznie dalej: wskazali na zrozumienie ówczesnych władz kraju, roli uczonych w modernizacji zakładów przemysłowych po przejęciu dóbr biskupów krakowskich na rzecz Skarbu”.Z recenzji prof.

dr. Hab. Zbigniewa Wójcika

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.