Menu

ABC radiografii i radiologii stomatologicznej

Opis

ABC radiografii i radiologii stomatologicznej

Wydawnictwo: Czelej

ABC radiografii i radiologii stomatologicznej, to pozycja na rynku księgarskim, wskazująca jak ważną rolę, pełni radiologia i radiografia w diagnozowaniu pacjenta.

Współczesny gabinet stomatologiczny, opiera się na radiologii cyfrowej, która niejako stanowi podstawę w diagnostyce stanu jamy ustnej pacjenta. Zdjęcia wyświetlone na ekranie komputerowym, nierzadko umieszczonym nad fotelem stomatologicznym, w zasięgu wzroku pacjenta, stanowią podstawę do zobrazowania i omówienia z pacjentem planu szczegółowego leczenia. Badania te, przy oczywiście zaimplementowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, wykorzystanie fartuchów ołowianych zasłaniających tułów, są dla pacjenta bezpieczne. Przy diagnostyce radiologicznej, wykorzystywana jest osiągalnie jak najmniejsza dawka promieniowania dobrana zgodnie z wiedzą lekarza pomiędzy innymi do wagi pacjenta.

Radiografia i radiologia to ważny aspekt w diagnostyce i leczeniu implantologicznym, ortodontycznym. Diagnostyka w tym przypadku jest pomocna w ocenie funkcjonowania zatok, wykrywaniu nieprawidłowości, stanów zapalnych, zatrzymanych zębów w zatokach, oceny wad zgryzu i sporo innych.

Książka ABC radiografii i radiologii stomatologicznej, to kompendium wiedzy na temat możliwości jakie daje nam radiografia. Omówiono precyzyjnie sposoby i techniki realizowania fotografii zarówno wewnątrzustnych, pantomograficznych jak i cefalometrycznych. Zwrócono uwagę na zagadnienia związane z powstawaniem obrazu rentgenowskiego, poruszono rozmiar prawny wykorzystywania promieniowania jonizującego w stomatologii. Przedstawiono i omówiono jak rozpoznawać dobre struktury anatomiczne w badaniach radiologicznych.

Publikacja gromadzi dużo zdjęć, schematów i radiogramów. Każdy dział kończy się pytaniami, dzięki którym czytelnik może sprawdzić swoją nowo nabyta wiedzę.

Spis treści:

 1. Wstęp
 2. Jak powstaje obraz rentgenowski?
 3. Co jest konieczne do wykonania stomatologicznego badania radiologicznego?
 4. Jak wykonać zdjęcie we wnętrzuustne?
 5. Jak wykonać zdjęcie pantomograficzne?
 6. Jak wykonać zdjęcie cefalometryczne?
 7. Jak wykonać badanie tomografii stożkowej?
 8. Jak uniknąć błędów technologicznych i artefaktów w radiologii stomatologicznej?
 9. Jak rozpoznać poprawne struktury anatomiczne w stomatologicznych badaniach radiologicznych?
 10. Jak patrzeć na zdjęcie rentgenowski, żeby coś zobaczyć?
 11. Jakie przepisy prawne regulują używanie promieniowania jonizującego w stomatologii?
 12. Jak bronić pacjenta i personel przed działaniem promieniowania rentgenowskiego?

Wydawnictwo: Czelej
Autor: Ingrid Różyło - Kalinowska, Teresa Katarzyna Różyło
Oprawa: twarda
ilość stron: 229

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.