Menu

Autobiograficzny trójkąt: świadectwo, wyznanie, wyzwanie - Małgorzata Czermińska (opr. broszurowa)

Cechy produktu
  • ISBN 9788324236084 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Małgorzata Czermińska 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 432 
  • Rok wydania 2020 
Opis
Teoria trzech postaw autobiograficznych wyrosła ze studiów nad pograniczem powieści i prozy niefikcjonalnej. W postawie świadectwa autor ukazuje siebie w sposób epicki na tle środowiska. W wyznaniu skupia się jak w liryce na życiu wewnętrznym. W postawie trzeciej jak w dramacie wciąga czytelnika w dialog, grę, wyzywa na pojedynek. Uniwersalny charakter trzech postaw wynika z ugruntowania w trzech funkcjach mowy opisanych poprzez Karla Bühlera, znanych już antycznym podręcznikom retoryki, które rozróżniają ukazujenie rzeczywistości, wyrażanie nadawcy i apelowanie do odbiorcy. Wszystkie postawy są zawsze obecne w tekstach autobiograficznych, przeważnie jednak dominuje jedna, decydując o charakterze utworu. Część pierwsza książki demonstruje teorię. Druga dotyczy obszaru, w którym przeważa wyznanie. Te niedoceniane wcześniej utwory zasługują na nazwę autobiografii duchowej. Trzecia część odnosi się do ważnej w polskiej tradycji postawy świadka. Masowe migracje wieku XX spowodowały powstawanie świadectw wpisywanych w mocne autobiograficzne miejsca. Postawa świadka bywała również odnoszona do dylematów moralnych historii ujmowanych jako wyzwanie wobec czytelnika. O tym mowa jest w części czwartej.
Wszystkie teksty autobiograficzne można wpisać w trójkąt trzech postaw, lecz nie każda interpretacja literatury dokumentu osobistego musi się do nich odnosić. Poza nimi funkcjonują inne możliwości, przedstawione w części piątej. Zwłaszcza rozdział ostatni, napisany po latach, zamieszczam w poczuciu, iż otwiera się na inne rejony. Trójkąt trzyma się konkretnie (jak mam nadzieję), lecz praca nad problematyką autobiografii pozostaje
dziełem w toku.
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.