Menu

Zmiany jakościowe i ich miara w traktacie O sześciu niedorzecznościach - Joanna Papiernik (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788381427982 
  • Oprawa miękka 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 238 
  • Rok wydania 2019 
Opis
Do dłoni czytelnika trafia druga książka z kolekcji tłumaczeń tekstów autorstwa Oksfordzkich Kalkulatorów - czternastowiecznych filozofów przyrody działających na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pierwsze dzieło przetłumaczone na język polski to Kwestie o ruchu Ryszarda Kilvingtona, będące częścią jego komentarza do Fizyki Arystotelesa (Elżbieta Jung, Arystoteles na nowo odczytany. Ryszarda Kilvingtona "Kwestie o ruchu", Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2014).
Obecny tom posiada tłumaczenie, poprzedzone znacznym wstępem monograficznym, dwu kwestii wchodzących w skład anonimowego czternastowiecznego traktatu zatytułowanego O sześciu niedorzecznościach (tytuł oryginału: De sex inconvenientibus). Autor tego dzieła bez dwóch zdań należał do szkoły Oksfordzkich Kalkulatorów, o czym świadczy równocześnie fakt, że znał i cytował dzieła swoich poprzedników, jak i fakt, że jego tekst był cytowany poprzez kolejne pokolenie Kalkulatorów. Dzieło to, napisane w połowie czternastego wieku, pomiędzy rokiem 1335 a 1344, jest poświęcone problemom zmian, a właściwie możliwości wyznaczania ich szybkości. Jego autor zajmuje się kolejno podstawowymi zmianami, jakie zachodzą w przyrodzie w postaci powstawania i ginięcia i procesami przekształceń jakościowych, ilościowych, a także dotyczących zmiany miejsca. Ponieważ dyskutowane w tym traktacie problemy związane z ruchem są analizowane zgodnie z teorią proporcji, tym samym jest on najlepszym świadectwem recepcji teorii twórców szkoły Kalkulatorów Oksfordzkich.
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.