Menu

Benedykt XVI

Opis
Czy następca Jana Pawła II sprostał stojącym przed nim wyzwaniom?


Czy udało mu się wypełnić nieprzystępną misję w czasach głośnych skandali obyczajowych, finansowych i tzw. Afery Vatileaks?


Co oznacza dla Kościoła dramatyczny akt jego abdykacji?szanowany historyk, ks. Roberto Regoli odpowiada na niemało trudnych pytań, na które sam papież-emeryt dotąd nie udzielił odpowiedzi. Benedykt XVI, przyjaciel i bliski współpracownik św. Jana Pawła II, musiał stawić czoło licznym wyzwaniom współczesnego świata. Laicyzujący się Zachód, reformy wprowadzone przez Sobór Watykański II, ekumenizm, a także trudne relacje z islamem – to problemy, przed którymi stanął człowiek nazywany wcześniej „pancernym kardynałem”. Ta książka stanowi pierwszą poważną próbę spojrzenia na papieską posługę Benedykta XVI w szerszym kontekście historii Kościoła.


To śmiałe podejście do pontyfikatu Benedykta XVI. Podejście historyka, który interpretuje dostępne źródła. Ksiądz Regoli odważnie się z nimi mierzy, nie obawiając się pisać tego, co myśli.


abp Georg Gänswein, osobisty sekretarz papieża Benedykta XVI


Autor rzetelnie przedstawia sukcesy papieża Benedykta XVI, lecz nie unika tez tematów niełatwych: afery z wyciekiem dokumentów, skandali pedofilskich czy problemów z doborem współpracowników. Mimo ze książka wyszła spod pióra duchownego, to z całą pewnością jej zaletą jest obiektywizm. Pisać o Kościele językiem prostym i przejrzystym nie jest łatwo. Tymczasem ks. Regoliemu sztuka ta się udała. Książkę z czystym sumieniem polecam wszystkim, którzy choć trochę chcą zrozumieć następcę św. Jana Pawła II.


Tomasz Krzyżak, „Rzeczpospolita”
Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.