Czy celibat może kiedyś zostać zniesiony?
Czy sobie wyobrażam, iż można byłoby znieść celibat albo zmienić na dobrowolny? Wyobrażam sobie, bo jest to prawo kościelne. Nasuwa się wyłącznie pytanie: po co? Musiałby zaistnieć bardzo poważny powód, żeby zrezygnować z tego obrazu oblubieńczego stosunku Chrystusa do Kościoła. Jedynym argumentem, dla którego można byłoby to rozważyć, jest konieczność sprawowania Eucharystii tam, gdzie brakuje kapłanów. Mówi się, iż gdyby doszło do takiej sytuacji, iż w jakiejś wspólnocie kościoła lokalnego nie ma księdza, który sprawowałby Eucharystię, a są tzw. viri probati (łac. Mężowie wypróbowani) – mężczyźni, którzy żyją w rodzinie, są przykładnymi mężami i ojcami – to można żeby ich było wyświęcić na księdza z tego powodu, aby w tej wspólnocie odbywała się Eucharystia. To jest poważny argument, który podnosi się w debatach, bo Eucharystia jest ważniejsza niż przepis w prawie kościelnym. Póki co, takiej zapotrzebowania nie ma. Najwięcej „krzyków" o zniesienie celibatu jest w Europie, ale tam księży jest dużo w stosunku do liczby wiernych, którzy w ogóle do kościoła chodzą. W kościołach europejskich problemem jest nie to, iż brakuje sprawujących Eucharystię, lecz to, iż niewielu wiernych w niej uczestniczy.
Książka jest zapisem spotkań bp Rysia ze studentami jednego z krakowskich duszpasterstw.
Mądre i błyskotliwe odpowiedzi na aktualne pytania młodych ludzi o Kościół, miłość, życie, miłosierdzie Boże w Starym Testamencie, nieomylność papieża, zabijanie w imię wiary, rozeznawanie głosu Boga w życiu, celibat księży i niemało innych. Nauczanie Kościoła wyjaśnione w przystępny sposób, bez unikania skomplikowanych tematów, które interesują młodych.
Wśród poruszanych poprzez biskupa Rysia tematów są następujące zagadnienia:
W jaki sposób Bóg okazywał swoje miłosierdzie w Starym Testamencie?
Na czym polega nieomylność papieża?
W jaki sposób powinno się traktować relikwie? niemało osób podchodzi do nich magicznie...
Jak w świetle miłości chrześcijańskiej my jako katolicy powinniśmy się zachowywać w stosunku do osób homoseksualnych?
Gdzie jest granica pomiędzy tolerowaniem naszych bliskich trwających w grzechu, a koniecznością ich upominania?
Czy wolno zabijać w imię wiary?
Jak się modlić, aby Bóg nas wysłuchał?
Jaki jest stosunek Księdza Biskupa do wschodnich metod kontemplacji i medytacji w Kościele chrześcijańskim?
W jaki sposób odczytywać, rozeznawać to, czego Bóg chce ode mnie?
Jak poznać, że to, co słyszę w swym sercu to głos Boży a nie mój?
Kiedy i w jakich okolicznościach pozostał ustanowiony celibat?
Czemu ma słwykorzystać? Jak znaleźć prawidłową żonę, korzystnego męża?
BP GRZEGORZ RYŚ, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, przewodniczący Zespołu do Spraw Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Dewizę jego posługi stanowi wezwanie „Moc w słabości" ( Virtus in infirmitate ).
lubiany rekolekcjonista zakochany w Słowie Bożym, które głosi z mocą. Z wykształcenia i zamiłowania historyk Kościoła, specjalizujący się zwłaszcza w historii średniowiecza. Autor licznych opracowań naukowych i lubianych z zakresu historii i teologii. Od wielu lat związany najpierw z Ruchem Światło-Życie, później z Drogą Neokatechumenalną. Umiejętnie łączy działalność publicystyczną i naukową z byciem wiernym przewodnikiem pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Wielorakie apostolskie zaangażowania łączy w świadectwie, że Kościół może być dla każdego tak bliski, iż będzie mógł o nim powiedzieć: „mój Kościół".