Menu

Ukrytość i wcielenie - marek dobrzeniecki (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788327718327 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Marek Dobrzeniecki 
  • Wydawnictwo Wam 
  • Ilość stron 416 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Deus absconditus – Deus revelatus W religiach monoteistycznych Bóg jest nie tylko Bogiem objawiającym się (Deus revelatus), lecz także Bogiem ukrytym (Deus absconditus). Bez pierwszego z tych przymiotów religijna relacja z Bogiem nie byłaby w ogóle realna, bez drugiego – trudno mówić o podstawowej atrybuty Boga, jaką jest transcendencja, czyli radykalne przekraczanie świata i ludzkiego poznania.

Autorzy serii poruszają problemy związane z poznawczą niedostępnością Boga, szukając jednocześnie ich rozwiązania. ------------------------------------------------------------------------------------- „Milczące Niebiosa to największa tajemnica naszej egzystencji" (Robert Anderson).

Teistyczne pojęcie Boga – pojęcie Boga osobowego, wszechmocnego i miłującego – pociąga za sobą zachwyt, iż taki Bóg będzie wydajnie otwarty na pozytywne i znaczące relacje z ludźmi, co uniemożliwi obecność w świecie tzw.

niewiary bez oporu, czyli niewiary w Boga u tych osób, które nie są na nią zamknięte. Skoro jednak taka niewiara w świecie występuje, teistycznie pojęty Bóg nie może istnieć. Tak brzmi ateistyczny argument „z ukrycia" opracowany poprzez Johna L.

Schellenberga. Książka ks. Producent należycienieckiego stanowi jedyną w literaturze polskiej – i unikalną w literaturze światowej – całkowitą i szczegółową monografię na temat aktualnych dyskusji toczących się wokół powyższego argumentu.

Praca dostarcza bogatego materiału erudycyjnego, przede wszystkim z zakresu współczesnej analitycznej filozofii religii i teologii chrześcijańskiej, a także oferuje oryginalne rozwiązanie problemu. Napisana została typowym dla filozofii anglosaskiej jasnym i skrupulatnym stylem, z dużą trosceą o ścisłość argumentowania, a zarazem bezpośrednim i żywym językiem, co sprawia, iż może być czytana nie tylko poprzez specjalistów, lecz także poprzez wszelkich – przygotowanych intelektualnie – ludzi wierzących, wątpiących i poszukujących.

prof. Dr hab. Jacek Wojtysiak (KUL) Rozprawa została rewelacyjnie skomponowana, ujęta w eleganckim stylu, z maestrią myślową i precyzją pojęciową. Nieobce są jej autorowi emocje polemiczne. Tego rodzaju krytycyzm nie jest cechą nieraz spotykaną w polskich środowiskach naukowych.

ks. Prof. Dr hab. Jan Sochoń (UKSW)

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.