Menu

barca. powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788382105643 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Kuper Simon 
  • Wydawnictwo Sine Qua Non 
  • Ilość stron 512 
  • Rok wydania 2022 
Opis

„Początkowo zamierzałem opisać drogę Barçy na sam szczyt, co zresztą zrobiłem, ale na koniec musiałem napisać jeszcze o jej schyłku i upadku”Barça nie jest tylko jednym z najpopularniejszych klubów sportowych na świecie – to w dodatku jedna z najszczególniej wpływowych organizacji w skali globalnej.

Nic dziwnego, iż jej motto to „więcej niżeli klub”, skoro ma setki milionów obserwujących w mediach społecznościowych, a Camp Nou odwiedza rocznie cztery miliony osób. Nie zawsze tak to jednak wyglądało – w minionych 30 latach Barcelona przeszła metamorfozę z zespołu lokalnego w globalnego potentata.

Stała się wzorem doskonałości sportowej i zaczęła regularnie sięgać po trofea.Simon Kuper drobiazgowo opisuje, jak doszło do tej przemiany. Holenderski dziennikarz ukazuje strukturę organizacyjną, w szczegółach omawia też pracę trenerów, członków sztabu medycznego, analityków i dietetyków, którzy zrewolucjonizowali środowisko sportowe.

Rekonstruuje proces stawania się odnoszącym największe sukcesy klubem na świecie oraz tłumaczy, dlaczego Barcelonie grozi obecnie utrata tej pozycji. Analizuje także wpływ na funkcjonowanie klubu jego dwóch największych legend, Johana Cruyffa i Lionela Messiego.Jak dużo innych czołowych firm o globalnym zasięgu FC Barcelona pilnie strzeże swoich sekretów.

Nie wpuszcza za kulisy zbyt wielu postronnych. Kuper – po kilkudziesięciu latach pisania o piłce oraz o katalońskim klubie – otrzymał niespotykany dotąd dostęp do ludzi, którzy na co dzień zabiegają, żeby utrzymać Barçę na szczycie.Autor bestsellera Futbonomia w osobistym stylu ujmująco opisał najnowsze sukcesy i problemy FC Barcelony.

wyprodukowany przez niego portret tej niesamowitej instytucji wykracza poza ramy futbolu i pozwala poznać Barçę jako oryginalny fenomen społeczny, kulturowy i polityczny.To jedyny znany mi pożytek z pandemii: Simon Kuper napisał w czasie lockdownu reportaż o Barcelonie.

Nieznam nikogo równie wtajemniczonego, kto potrafiłby opowiadać o sporcie wsposób zrozumiały dla niewtajemniczonych. Jeśli chcecie zarazić kogoś katalońską pasją, pokazać mu kulisyfunkcjonowania klubu, opowiedzieć o czasach wielkości i pozwolić zrozumieć przyczyny kryzysu, podarujciemu tę książkę.Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”„Barcelona jest klubem w ścisłym sensie tego słowa, czyli lokalnym i dobrowolnym stowarzyszeniem członków” – pisze Kuper we wstępie do swej książki.

Miliony kibiców Barçy na całym świecie chciałoby zajrzeć do tego ekskluzywnego klubu, obejrzeć go od środka, poznać panujące w nim zwyczaje i jego specyfikę, a holenderski autor im to umożliwia. Otwiera przed nami wszystkimi drzwi Can Barça – Domu Barçy.

Sam był w nim niejednokrotnie gościem, poznał bodaj wszystkich mieszkańców, niemal ze wszystkimi rozmawiał. W trakcie lektury nie sposób nie zakochać się w tym klubie. Dlatego czytając ostatnie rozdziały, poświęcone jego upadkowi, odczuwa się zgoła fizyczny ból.Leszek Orłowski, Piłka Nożna / CANAL+Myśleliście, że wiecie już wszystko o Barcelonie, i zastanawiacie się, po co kolejna książka na jej temat? Nic bardziej mylnego.

Simon Kuper nie tylko na nowo odkrywa to, co już wydawało się opowiedziane, ale zagląda również w do tej pory nieodkryte miejsca i zadaje pytania, które jeszcze nie padły.Joanna Wiśniowska, „Gazeta Wyborcza”Simon Kuper prezentuje FC Barcelonę od strony, której nie widać w trakcie transmisji telewizyjnych z jej meczów.

To kontrastowa opowieść o ludziach, takich jak Johan Cruyff i Lionel Messi, których zwiążeła jedna, wspólna cecha – bordowo-granatowa krew płynąca w żyłach.Maciej Łoś, FCBarca.comPrzez obszerniejszą część minionych 30 lat teksty Simona stanowiły nieodłączny komponent futbolowego krajobrazu.

Jego dostęp do Barçy umożliwił mu przedstawienie historii tego klubu i jego największej gwiazdy w sposób dla innych nieosiągalny. Ta książka to kronika i jednocześnie analiza całej epoki w historii futbolu.

Jesteśmy szczęściarzami, że mogliśmy w tej epoce żyć, zwłaszcza, że podobne rzeczy mogą się już nigdy nie powtórzyć.Billy Beane, legendarny dyrektor Oakland A, bohater książki Michaela Lewisa Moneyball Tytuł BARCA.

Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną Autor Simon Kuper Wydawnictwo Sine Qua Non EAN 9788382105643 ISBN 9788382105643 Kategoria Literatura\Literatura faktu liczba stron 512 Format 14x20.5x3.8 cm Rok wydania 2022 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.544 kg

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.