to pierwsze złote monety inwestycyjne jakie zostały wybite. Krugerrandy są też jedynymi monetami bulionowymi które nie posiadają nominału, a i produkowane są ze stopu złota i miedzi.
Początkowo przystępne były tylko monety zawierające skrupulatnie jedną uncję trojańską (toz, z ang. Troy ounce), czyli 31,1035 g czystego złota.
Krugerrandy bite są ze złota w południowoafrykańskiej mennicy RAND RAFINERY od 3 lipca 1967. Od 1980 roku bite są również monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. W roku 2017 w ramach uczczenia 50tej rocznicy bicia wydano Krugerranda jubileuszowego.
Złoty Krugerrand jest nad wyraz korzystną propozycją dla inwestorów chcących ulokować kapitał w złocie fizycznym. Fizyczne atrybuty złotych monet Krugerrand gwarantują bezpieczeństwo i stabilność na przestrzeni lat. Krugerrandy znamionuje rozpoznawalność, wymienialność u dealerów w bankach, instytucjach finansowych i wśród inwestorów. Sprzedaż Krugerrandów jest lubiana i powszechna w obrocie.
Zakup Krugerranda zwolniony jest z podatku VAT, a jeżeli w przyszłości zdecydujesz się na jego sprzedaż wszystkie zyski zwolnione będą od zysków kapitałowych (potocznie nazywanym podatkiem Belki)
Krugerrandy są prawnym środkiem płatniczym w Republice Południowej Afryki, jednak aktualnie nie są już stosowane w obrocie pieniężnym. Wartość nominalną określa się uwzględniając liczba zawartego w nich złota. Podczas kiedy większość monet bulionowych bitych jest z czystego 24 karatowego złota Krugerrandy wybijane są ze złota 22-karatowego (próby 916) z niewielką domieszką miedzi (8,333%). Miedź zapewnia im nie tylko efektowny kolor,z zasady zwiększa twardość złota i zabezpieczenia przed zarysowaniem i ścieraniem. Ponieważ złoty Krugerrand posiada precyzyjnie jedną uncję złota (albo trafnie 1/2, 1/4 albo 1/10 uncji), ich rzeczywista masa jest adekwatnie większa.
Nazwa krugerrand jest dwuczłonowa i pochodzi od nazwiska Paula Krugera, prezydenta Republiki Południowej Afryki w latach 80. I 90. XIX wieku i waluty RPA – Rand.Z powodu polityki apartheidu wywóz krugerrandów do wielu krajów był zabroniony w latach 70. I 80. Awers monety prezentuje popiersie Paula Krugera, w otoku napis SUID AFRIKA w języku afrikaans i SOUTH AFRICA po angielsku, na rewersie umieszczono wizerunek antylopy springbok, narodowego symbolu Południowej Afryki, rok emisji, nominał i zawartość złota (też w obu językach).
Krugerrand jest tak rozpowszechniony i rozpoznawalny,dzięki temu posiada wysoką płynność, a co z tym idzie możną go nabyć jak i sprzedać niezależnie od sytuacji na rynku. Jego wartość zależna jest od aktualnego kursu złota tzw. SPOT.
Tak obszerny sukces Krugerranda zachęcił inne kraje do wybijania i emisji złotych monet bulionowych w ich własnych mennicach tak począwszy od 1979 roku Kanada rozpoczęłą bicie Kanadyjskiego Złotego Liścia Klonowego, Australia wybija Australijskiego Nuggets od 1981 roku, na Wschodzie rozpoczęto produkcję chińskiej Złotej Pandy od 1982 roku, Amerykanie posiadają Amerykańskiego Złotego Orła (Liberty) od 1986 roku a Britannia ze Zjednoczonego Królestwa bita jest od 1987 roku.
Mennice te nieprzerwanie biją też sztabki inwestycyjne które są dobrą formą zabezpieczenia swego kapitału.wysyłka do Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Częstochowy, Opola, Gorzowa, Szczecina, Gdyni, Katowic, Chorzowa, Bytomia, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Rudy Śląskiej, Białegostoku, Bydgoszczy, Torunia, Kielc, Olsztyna, Zielonej Góry, Sopotu, Radomia, Koszalina, Kalisza, Płocka, Legnicy, Gliwic, Czeladzi, Bielska-Białej, Zakopanego, Sandomierza, Grudziądza, Elbląga, Rybnika, Raciborza, Mikołowa, Tych, Zabrza, Tarnowa, Nowego Sącza, Przemyśla, Zamościa, Wałbrzycha, Słupska, Świnoujścia, Włocławka i innych.
Mennica Europejska dodatkowo potwierdzi certyfikatem autentyczność produktów zapewniając m.in. Ich późniejszy odkup.
zdjęcia produktów są poglądowe. Jeśli opis produktu nie posiada potężnego rocznika monety to monety wysłane są losowo w zależności od dostępności stanów magazynowych. Wysyłamy monety producentów akredytowanych poprzez LBMA.
Złoto inwestycyjne jest towarem notowanym, patrz "Regulamin"