W 2019 roku międzynarodowy zespół badaczy pobrał mitochondrialne DNA z kości odkrytych na wydmach na wyspach Chatham. Badania te potwierdziły, iż jeszcze kilka wieków temu na wyspach Chatham występował oryginalny gatunek pingwina czubatego, Eudyptes warhami.
Pingwiny czubate z rodzaju Eudyptes są czarno-białe z żółtymi grzebieniami, a także czerwonymi dziobami i oczami. Pingwiny czubate z wyspy Chatham należały do największych pingwinów czubatych.
J est to pierwsza wykonana srebrna moneta bulionowa, na której widnieje waluta nowozelandzka.
Rewers monety ukazuje parę pingwinów czubatych z wyspy Chatham stojących na skale pośród wzburzonego oceanu. W tle widoczny jest symbol Maorysów, reprezentujący bogate i fascynujące dziedzictwo rodzimej kultury Nowej Zelandii.
Awers monety przedstawia wizerunek królowej Elżbiety II autorstwa Iana Rank-Broadleya, dane o kraju pochodzenia, czystości metalu oraz roku emisji.
Monety te są pakowane pojedynczo w kapsułki, do których dołączone są numerowane certyfikaty autentyczności. W rolce znajduje się 20 monet, a w pudełku 100 monet (5 rolek). Limitowany, ogólnoświatowy nakład 25 000 egzemplarzy. Do każdej monety dodajemy dokument potwierdzający jej autentyczność,