Ustawa o Przeciwdziałaniu Praniu Brudnych Pieniędzy i Finansowaniu Terr. Z dnia 1 marca 2018 roku nakłada na większość firm konieczność wdrożenia specjalnej procedury wewnętrznej. Nie byłoby w tym nic niełatwego.
Jednak ustawa została napisana w sposób niedużo zrozumieany oraz wielowymiarowy. Dzięki temu powoduje trudności interpretacyjne oraz nie porusza kwestii wdrożeniowych dokumentów wewnętrznych w znikomej firmie.
A komponenty te są dokładnie kontrolowane przez uprawnione organy. Na dodatek kary, które przewidział ustawodawca w tej ustawie, są dla niewiele znaczących firm nie do udźwignięcia. Dlatego warto podejść do tematu poważnie, bo nie jest on prosty, a uchybienia w dokumentach marki mogą dopasowywać się z sporymi kosztami pokontrolnymi.
UWAGA: Szkolenie nie jest dostarczane na płytach DVD, tak jak widoczne jest to na grafikach tego artykułu. Obecnie materiały udostępniane są na dysku online (w chmurze), z którego możesz zapisać je na dysk swojego komputera.
Jakich firm dotyczą przepisy o Przeciwdziałaniu Prania Brudnych Pieniędzy i Finansowaniu Terr.? Poza bankami, funduszami inwestycyjnymi itp. Ustawa narzuciła swój obowiązek na szereg śladowych firm, które zwane Instytucjami Obowiązanymi muszą stosować się do ich zapisów, a nie użycie się do nich, obłożone zostało milionowymi karami, prawdopodobnie przewidzianymi dla pokaźnych podmiotów, lecz można spodziewać się,niepokaźne również będą obciążane wysokimi karami proporcjonalnymi do ich możliwości finansowych.
Przepisów PPPFT powinny przestrzegać producenta wykonujące następujące działalności: – pośrednicy ubezpieczeniowi – przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r.
– Prawo Dewizowe. – podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie: a) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi, b) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi, c) pośrednictwa w wymianie, o której mowa w lit.
a lub b, d) prowadzenia rachunków, o których mowa w ust. 2 pkt 17 lit. E; – notariusze w zakresie czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego – adwokaci, radcowie prawni, prawnicy – doradcy podatkowi – przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r.
o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Z 2017 r. Poz. 2168, 2290 i 2486, a także z 2018 r. Poz. 107 i 398), niebędący innymi instytucjami obowiązanymi, świadczący usługi polegające na: a) tworzeniu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, b) pełnieniu funkcji członka zarządu lub umożliwianiu innej osobie pełnienia tej funkcji lub podobnej funkcji w oso-bie prawnej albo jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, c) zapewnianiu siedziby, adresu prowadzenia działalności lub adresu korespondencyjnego i innych pokrewnych usług osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, d) działaniu albo umożliwieniu innej osobie działania jako powiernik trustu, który powstał w drodze czynności prawnej, e) działaniu albo umożliwieniu innej osobie działania jako osoba wykonująca prawa z akcji albo udziałów na rzecz podmiotu innego aniżeli spółka notowana na rynku dostosowywanym podlegającym wymogom dotyczącym ujawniania informacji zgodnie z prawem Unii Europejskiej lub podlegająca równoważnym standardom międzynarodowym; – biura rachunkowe – pośrednicy w obrocie nieruchomościami – podmioty prowadzące działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach – fundacje i stowarzyszenia – producenta udostępniające skrytki sejfowe – instytucje pożyczkowe w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r.
o kredycie konsumenckim Jak zbudowany jest materiał szkoleniowy z przepisów o Przeciwdziałaniu Prania Brudnych Pieniędzy i Finansowaniu Terr.? Większość dostępnych na rynku szkoleń kopiuje ustawę wnosząc do niej trochę więcej przystępnych słów.
Jednak z takiej pomocy ciężko wynieść coś wartościowego. Zwykle wymaga, to wielogodzinnego siedzenia nad ustawą i studiowania wszystkiego od początku. Dlatego nasz materiał został przygotowany w taki sposób, że stanowi bardziej instrukcję krok po kroku aniżeli szkolenie.
Opisane zostało jakie dokumenty należy po kolei wdrożyć w firmie, zostały pokazane wzory tych dokumentów zapisane w edytorze tekstu. Starczy prędko wstawić swoje dane, podpisać, przyjąć w firmie i gotowe.
Poza dokumentami uchwalającymi jest także gwóźdź programu, czyli gotowa procedura wewnętrzna wraz z załącznikami. Łącznie niezbędne dokumenty wewnątrz firmowe PPPFT zamykają się ilością 19 sztuk. Wszystko zapisane w edytorze tekstów, gotowe do wstawienia swych danych.
Bonus: Wraz z materiałami otrzymasz instrukcję wysyłania danych bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego do polskiego urzędu przy Min. Finansów w sprawie zarejestrowania transakcji ponad progowej.
I najważniejsze: dokumenty te zostały zweryfikowane w trakcie wielu kontroli dotyczących Przeciwdziałania Prania Brudnych Pieniędzy i Finansowania Terr.!!! Przejdź Wyżej, Kliknij Przycisk KUPUJĘ i Zamów Szkolenie