Filtry poliuretanowe. Mocne strony zastosowania pianki poliuretanowej
specyficzne aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe są umocnione specjalną pianką poliuretanową, która usuwa do 98% wszystkich cząsteczek tłuszczu i innych zanieczyszczeń. W tym samym czasie, okap utrzymuje swoją skuteczność pochłaniania.
Pochłaniacz
Działanie pochłaniacza polega na tym, że zasysa on powietrze przesycone parą i zapachami, a po przefiltrowaniu kieruje je z powrotem do wnętrza. Jeżeli w mieszkaniu nie ma możliwości podłączenia okapu bezpośrednio do przewodu wentylacyjnego, korzystnym alternatywnym rozwiązaniem będzie instalacja pochłaniacza. Pochłaniacz zasysa powietrze przez filtr węglowy sprawnie pochłaniający zapachy, a także parę wodną, po czym oczyszczone powietrze kieruje z powrotem do wnętrza. Pochłaniacze są nieskomplikowane w konstrukcji i stanowią wygodne rozwiązanie dla mieszkań w blokach, w których z zasady montaż okapów kominowych wymagających podłączenia do przewodów wentylacyjnych napotyka na trudności. Filtr węglowy należy wymieniać 1-2 razy w roku, w zależności od częstotliwości użytkowania pochłaniacza.
Poziom hałasu. Więcej mocy przy mniejszym hałasie
W dzisiejszych domach kuchnia jest nowym punktem centralnym, który z kolei zwraca uwagę na poziom hałasu produkowany przez okapy kuchenne. W ciągu ostatnich kilku lat produktywność okapów wyraźnie się powiększyła, a materiały pochłaniające dźwięk są coraz częściej użytkowane w wielu okapach kuchennych Gorenje.
Kilka ergonomicznych porad:
- Nie zapomnij włączyć okapu przed rozpoczęciem gotowania. W ten sposób powiększysz jego produktywność.
- Okap pozostaw włączony jeszcze przez około 10 15 minut po zakończeniu gotowania. To pozwoli polikwidować z powietrza resztki oparów.
- podczas wykorzystywania okapu nie otwieraj w kuchni okna, aby nie zaburzyć prawidłowej cyrkulacji powietrza i nie zniwelować efektu podciśnienia.
- Aby uzyskać maksymalną efektywność wietrzenia, wybierz okap kuchenny posiadający przynajmniej taką samą szerokość, jak płyta do gotowania.
Jakiej produktywności Ci potrzeba?
Jaką objętość powinien posiadać nowy okap kuchenny? To zależy w szerokiej mierze od wielkości kuchni. Dobrą zasadą jest to, iż okap powinien być w stanie wymienić powietrze 10 do 20 razy na godzinę. Na przykład, jeśli kuchnia ma rozmiary 4 x 4 m, a wysokość sufitu wynosi 2,5 m, okap kuchenny powinien wymienić około 400-800 / m3 powietrza na godzinę. Tak więc konieczna wydajność ekstrakcji zależy od pojemności Twojej kuchni. Obliczanie wymaganej objętości okapu to: 10 x objętość Twojej kuchni (objętość = szerokość x wysokość x głębokość).
- w trakcie zakładania okapu za każdym razem wystąpi pewna utrata ciśnienia. Dlatego ważne jest przestrzeganie następujących zasad:
- za każdym razem stosuj zalecaną średnicę odpowietrzania okapu (O) przekazaną na rurze albo rurze odpowietrzającej.
- Jeśli to realne, używaj gładkich rur, żeby zminimalizować opór powietrza.
- Staraj się, aby instalacja była jak najkrótsza i jak najmniej zagięć w rurach.
- Ci trzeba łagodnych łuków w rurze zamiast ostrych zakrętów, by powietrze mogło swobodnie przepływać, minimalizując straty ciśnienia.