Menu

Pamiętnik 4 - henryk grynberg (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380325593 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Henryk Grynberg 
  • Wydawnictwo Wielka Litera 
  • Ilość stron 648 
  • Rok wydania 2021 

Opis

Grynberg naprawia światKolejny tom Pamiętnika przynosi głęboki namysł nad rozpędzoną współczesną cywilizacją. W swych zapiskach dzień po dniu pisarz ocala najważniejsze fragmenty świata: prawdę historyczną, pamięć o ludziach i wydarzeniach, literaturę, która się nie starzeje, portrety bliskich mu osób, nawet resztki przyrody.

Nie przestaje także czujnie przyglądać się Historii i przestrzega, abyśmy nie ulegli złu po raz kolejny.„Jedna długowłosa blondyna zagląda do mnie poprzez szparę w kotarze, wypytuje mnie o detale mojej choroby i mówi, iż gdyby ona tak straciła niezależność (independence), to wolałaby nie żyć.

Ja również bym wolał, lecz boję się powiedzieć, bo a nuż to prowokatorka, która ma obowiązek zawiadomić przełożonych i znajdę się pod specjalnym nadzorem jako potencjalny samobójca do reszty ubezwłasnowolniony jako niepoczytalny.

Nigdy nie mija mojego łóżka obojętnie: Muszę porozmawiać z moim przyjacielem Henrym. Chcę ją spytać, czy zna jakichś humanitarystów, którzy zabijają z miłosierdzia – nazywa się to mercy killing – ale nie mam odwagi i pytam tylko, czy to jest legalne.

Okazuje się, iż nie w Wirginii. Z ochotą bym dopłacił, aby mnie wykradli do bardziej miłosiernego stanu, czego oczywiście nie mówię, ale i tak wkrótce przychodzi do mnie młody specjalista z kolekcją mistrzowskich pytań, między innymi, jak często myślę o samobójstwie.

Odpowiadam, iż nie częściej niż dawniej, co jest kłamstwem, bo cały czas się rozglądam za jakąś możliwością”.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.