Menu

świadomość, wolna wola, jaźń. metafizyka galena strawsona

Cechy produktu
  • ISBN 9788323143512 
  • Autor Jarocki Jacek 
Opis

Świadomość, wolna wola i jaźń to kanoniczne zagadnienia filozoficzne od setek lat frapujące kolejne pokolenia uczonych. Podjął je także współczesny brytyjski filozof analityczny Galen John Strawson (ur.

1952), który podczas czterdziestoletniej kariery poświęcił tym tematom liczne książki i artykuły. Jego myśl eksponuje się odwagą, z jaką broni niepopularnych w nurcie filozofii anglosaskiej poglądów, takich jak panpsychizm, koncepcja pojęciowej sprzeczności moralnej odpowiedzialności czy teoria krótkotrwałych jaźni.

Choć pomysły te wzbudzają sporo głosów polemicznych, mają coraz pokaźniejsze znaczenie w najnowszych debatach. Celem książki jest krytyczne przedstawienie poglądów Strawsona odnoszących się do tytułowych kwestii.

Monografia zarysowuje zarazem szerszy kontekst historycznych i współczesnych dyskusji. Nie jest ona zatem wyłącznie streszczeniem idei Brytyjczyka, lecz także próbą wyodrębnionia ich miejsca we współczesnych sporach, a na dodatek - odpowiedzi na pytanie, jaką rolę odgrywa filozofia Strawsona w analitycznej metafizyce.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.