Hippisowskim szlakiem poprzez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan. Nie każdy ma odwagę wyruszyć w taką podróż… Andrzej, były korespondent wojenny, za każdym razem marzył o tym, aby pokazać żonie Afganistan, kraj groźny i przepiękny, niepodobny do żadnego innego.
Ela, szamańska dusza, miłośniczka gongów i leczniczych ziół, nie była pewna, czy jest gotowa na tak niebezpieczną podróż. Pewnego dnia pakują się do starego mercedesa MB 100 i ruszają dawnym jedwabnym szlakiem, który w latach 70.
przemierzały kolorowe autobusy pełne dzieci kwiatów głodnych przygód, narkotyków i wolnej miłości. Autorzy chcą zobaczyć nigdy niezdobytą poprzez obce wojska dolinę Pandższiru i Bamian, buddyjskie sanktuarium zniszczone poprzez islamskich radykałów.
Odnaleźć dawnych przyjaciół, których Andrzej poznał podczas reporterskich wypraw do strefy wojny. Lecz najpierw będą musieli pokonać przyprawiające o zawroty głowy serpentyny w górach Armenii i przeprawić się poprzez granice, na których każdy obcy witany jest z podejrzliwością.
Kto ich ugości, a kto będzie chciał oszukać? Czy stary szaman pomoże Eli pozbyć się lęku wysokości? Co zrobią, gdy na górskiej drodze hamulce w kamperze odmówią posłuszeństwa? A przede wszystkim: czy zdążą dotrzeć do Kabulu, zanim zajmą go talibowie? Opinie o książce Andrzeja i Eleonory Mellerów „Kamperem do Kabulu.
Hippisowskim szlakiem poprzez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan”: doskonała książka! Nie pamiętam, żebym czytał coś tak prawidłowego, odważnego i zabawnego. Reportaż Eli i Andrzeja to ekscytująca, a jednocześnie wzruszająca opowieść o podróży pełnej przygód oraz niezwykłych spotkań z ludźmi, historią i kulturą Azji – tej znanej i tej jeszcze nie do końca odkrytej.
Vincent V. Severski, pisarz i były oficer wywiadu ⭐⭐⭐⭐⭐ Andrzej Meller zaczął jeździć na Wschód jako nastolatek. Gdy trzy dekady później wraca na hippisowski szlak z żoną Eleonorą, wciąż nie przypomina statecznego mężczyzny w średnim wieku.
Ich paromiesięczna rajza poprzez Turcję, Kaukaz i Iran to radość życia, junacka fantazja i sztubackie wygłupy na postojach. Poważniej robi się w Afganistanie (przygodny znajomy mówi Mellerom, iż jeden przeżyty tam miesiąc liczy się za sześć lat studiów).
A epilog to już jazda bez trzymanki. Jak pisał Tolkien, nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu. Wojciech Górecki, historyk, reporter, analityk ⭐⭐⭐⭐⭐ Ilu Polaków pojechało do Afganistanu, by naprawdę poznać ten kraj i o nim napisać? Zapewne niewielu.
Dlatego książka Eleonory i Andrzeja Mellerów jest tak nieszablonowa – opowiadają oni o mojej ojczyźnie nie z perspektywy podróżników, a ludzi, którzy żyją w Afganistanie na co dzień. Pokazują go takim, jaki jest: pełnym zaskoczeń zarówno dla samych autorów, jak i dla czytelników.
Tahir Qadiry, ambasador Afganistanu w Polsce ⭐⭐⭐⭐⭐ Ta książka to podróż do świata, którego już nie ma… lecz który być może się odrodzi. Nic przecież nie trwa wiecznie, nieuznawana przez żadne państwo władza talibów także się kiedyś skończy.
Życie dopisało niezwykły epilog do i tak niezwykłej książki Andrzeja i Eleonory Mellerów – 15 sierpnia 2021 roku, już po ich powrocie do Polski, upadł Kabul i konieczna była ewakuacja Afgańczyków, którzy współpracowali z polskimi instytucjami wojskowymi i cywilnymi.
Zapraszam do tej fascynującej lektury! dr hab. Adam Burakowski, ambasador RP w Nowym Delhi z akredytacją w Afganistanie O AUTORACH Andrzej Meller – reporter, pisarz i korespondent wojenny. Kocha życie w drodze.
sporo lat spędził w Azji, pracował także w czasie konfliktów zbrojnych w Gruzji, Sri Lance, Afganistanie i Libii. Jest autorem książek „Miraż. Trzy lata w Azji”, „Zenga, zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki” i „Czołem, nie ma hien.
Wietnam jakiego nie znacie”. Eleonora Meller – do 30. Roku życia mieszkała w Petersburgu, po czym rzuciła wszystko i wyjechała do Indii. Od za każdym razem interesowały ją psychologia, sztuka i Daleki Wschód. Kiedy po raz pierwszy usłyszała dźwięk gongu, całym ciałem i duszą poczuła, iż to jest jej instrument.
Grając na nim, staje się przewodniczką po innych światach, poza czasem i przestrzenią, w jedności ze wszystkim. Przekazuje to słuchaczom. Losy Eleonory i Andrzeja splotły się po raz pierwszy w Sri Lance.
Po powrocie z Afganistanu przeprowadzili się na Podlasie, gdzie prowadzą agroturystykę Magic Forest i konto na Instagramie @magicforestcamp. Tytuł Kamperem do Kabulu. Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan Autor Andrzej Meller,Eleonora Meller Wydawnictwo Znak Literanova EAN 9788324073290 ISBN 9788324073290 Kategoria Literatura\Podróżnicza liczba stron 528 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1