„Księga konwencjonalnego obozowania, tom 2 - Dzicz" autorstwa Horace'a Sowers Kepharta to obowiązkowa pozycja dla każdego pasjonata bushcraftu, która dopiero po ponad 110 latach od wydania doczekała się polskiego przekładu.
Autor książki-Horace Kephart to postać stanowczo barwna. Był nadzwyczajnie wykształcony, jego kariera ekspresowo się rozwijała, miał szczęśliwą rodzinę i linię starych, drogocennych ksiąg.
W 1904 roku, posiadając 42 lata, Kepharta podjął brzemienną w skutkach decyzję, żeby porzucić dotychczasowe życie, zamieszkać w opuszczonej górskiej chacie i do końca swoich dni, wieść żywot prostego człowiek lasu.
Po dwóch latach spędzonych na łonie natury opublikował książkę „The Book of Camping and Woodcraft”, w której dzięki swej rozległej wiedzy i doświadczeniu szeroko i barwnie opisał zagadnienia leśnego obozowania, współczesnego sprzętu, technik polowania, broni, obozowej kuchni oraz wiedzy nieodłącznie związanej z bytowaniem w głuszy.
Wydana w 1906 roku książka stała się bestsellerem i niezmiennie od ponad 100 lat stawi jedną z najważniejszych i najchętniej czytanych pozycji literatury bushcraftowej.
W drugim tomie „Księgi klasycznego obozowania” zatytułowanej Dzicz, autor dzieli się swoim pokaźnym doświadczeniem na temat zastosowania darów natury, znajdowania drogi po gwiazdach i mchu, kataloguje gatunki roślin jadalnych, drewna i jego użycia, ostrzega przed czyhającymi zagrożeniami i uczy samodzielnego nastawiania złamanych kości i technik ratowania życia w przypadku, kiedy możemy liczyć wyłącznie na siebie.